Digitální mini kamera:

    Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. To by se dalo říci po první zkušenosti s věcí, kterou jsme si koupili ke kartáči na auto, abychom nemuseli platit poštovné :-) Ale druhý den jsme malinko změnili názor. Tou věcí je malý fotoaparát, který nabízí firma TV Products. Jeho obrázek zde nemám, můžete ho najít na Internetu.

    Když Vám tento "přístroj" přijde, budete (ne)mile překvapeni jeho velikostí. Je velký jako trošku větší krabička sirek. Dostanete k němu jednu tužkovou baterii (bez ní váží tak málo, že ani nevíte, že ho držíte). A také USB propojovací kabel a CD-ROM se softwarem. S ním je vůbec legrace. Nevím, jak ve Windows XP, ale v 98SE musíte nejprve nainstalovat Direct X 8.1 nebo vyšší (já raději v9.00 z jiného CD). Pak software (Drivers), který nainstaluje i prohlížeč. Foťák funguje. Když pak druhý den PC zapnete, nainstaluje si Windows (i bez foťáku) nějaký svůj další síťový HW (samotný foťák se po instalaci ovladačů jen připojí kabelem a Windows jej nainstalují samy - pokud máte starší Direct X, sice se vše nainstaluje, ale Prohlížeč Vám bude tvrdit, že foťák není připojen!).

    Jak tedy tento přístroj vypadá? Moc toho na něm nenajdete. Zapnete jej stiskem tlačítka MODE, vypne se sám po 30 vteřinách nebo pokud si zase MODEm na malém diododovém (nebo že by LCD?) displayi (cca. 0.5x0.5 cm), který je navíc nešikovně umístěn na straně, kterou míříte od sebe, najdete OF a potvrdíte spouští. Z menu se dostanete vždy tak, že najedete na číslo, které udává počet zbývajících fotek nebo chvíli na nic nebudete sahat. Dalšími položkami v menu je změna frekvence světla 50/60 Hz (není mi jasné, k čemu to slouží), focení s 10 vteřinovým spožděním, kamera a pak položky pro výmaz (CL smaže celou paměť, Cl poslední fotku). Manuál udává, že pro potvrzení se musí držet spoušť alespoň 5 vteřin. Není to pravda. Stačí jen 1x až 2x (dle položky) krátce stisknout. Kamera funguje vlastně tak, že přepnete na Ca a držíte spoušť - nahraje se sekvence obrázků: rozdíl oproti normálnímu focení je to, že se to pak uloží jako AVI, obyčejné fotky jen jako BMP nebo JPEG (AVI jako Indeo, takže 20 snímků má jen 300 kB). Můžete fotit ve dvou rozlišeních: lepší HR má 352x288 a můžete uložit jen 20 fotek. Horší LR má 176x144 a tedy jich může být až 80. Přístroj má 16 MB ROM (a v manuálu se tvrdí, že pokud odpojíte baterii, fotky se smažou, což by se ale u ROM stávat snad nemělo). Problémem je, že si musíte pamatovat, co jste vlastně vyfotili, protože nemáte žádný LCD display pro kontrolu, dokonce ani připojení k TV. K dispozici máte jen vysouvací hledáček. Na blesk zapomeňte.

    A teď kvalita fotek. Protože snímací prvek disponuje jen VGA rozlišením (i když trochu lepším televizním), nemůžete čekat nic extra. Pokud ale foťák použijete poprvé v budově, navíc v noci, tj. za umělého osvětlení, budete velmi zklamáni (viz. první fotka, která ukazuje malou i velkou variantu):

    V obraze je patrné velké zrnění, které se nedá odstranit ani rozmazáním (filtry na počítači - na CD-ROM najdete i programy k editaci obrázků a videa, třeba by Vám pomohly ony). Když ale vyrazíte ven (jako my v únoru, navíc ani moc nesvítilo slunce), už se to rapidně zlepší. Můžete klidně fotit i z budovy (první fotka), ale venku je to úplně o něčem jiném (druhé foto):

    Každopádně je to docela slušné (na tu hrůzu). Na počítači se taková fotka dá zvětšit i 2x aniž by se nějak zhoršila kvalita a nutno podotknout, že jsem viděl obrázek (viď Oldo) od mnohem lepšího digitálního foťáku, který fotil na rozlišení přesahující možnosti některých dnešních video karet, v šedu v budově bez blesku a kvalita byla opravdu hrozná. Navíc, za cenu tohoto přístroje, která je 600 Kč, získáte alespoň něco, s čím si mohou Vaše děti hrát, aniž byste musel stále utrácet za film a jeho vyvolávání (za předpokladu, že máte počítač s USB portem, což dneska není problém - za 800 Kč pořídíte nějaké starší Pentium, za 1000 Kč monitor a za 200 Kč USB kartu PCI). Co je největší problém tohoto přístroje, je náchylnost na pohyb: pokud se Vám klepe ruka, dostanete v nejhorším případě toto:

    A pokud nemáte k dispozici počítač, kde si svůj výsledek zkontrolujete, "jste nahraní"...