Malé představení hardwaru:
V této menší hromadné recenzi Vám opět představím některé zástupce ze říše starého železa, takže se vlastně nejedná defakto o recenzi, ale spíše o takový minislovníček. Jak bude od teď mým dobrým zvykem, přiložil jsem ke všemu, co šlo, obrázky (děkuji Oldovi a někdy i otci za poskytnutí video kamery).
Myš Genius s kolečkem
Proč platit za značku? Inu, pár lidí se mezi námi najde, ale řekněte mi, proč dát Microsoftu za stejnou myš 1500 Kč, když můžete mít naprosto stejnou (jen s jiným logem) od firmy Genius za desetkrát menší cenu? Proč jsem si ji koupil? Protože tu obyčejnou do COM portu už neměli. Další výhoda této myši: Má naprosto stejné funkce s tou od MS, či-li pohyb kolečkem posunuje obraz (i do stran, pokud je to možné), když ho stisknete, stačí jen posunovat myš a tím nastavovat rychlost automatického trvalého posuvu. Má tři tlačítka (i ve Windows 98) a nepotřebuje žádné ovladače. Windows ani nepozná, že má novou myš (mám už třetí a stále jedu na ovladače Standardní sériová myš z roku 1996). Samozřejmě, že je možné pomocí klávesy CTRL zoomovat a nebo pomocí SHIFT rozbalovat různé osnovy dokumentu (ale to jsem nezkoušel, jen se domnívám, že to jde). Její pohyb je naprosto lehký a plynulý. Prostě, kdo umí, ten se má.
3.5" mechaniky 1.44 MB
V dnešní době ještě stále používané médium, ačkoliv mu již pár desítek let bude. Je pomalé, strašně nespolehlivé (občas vám disketa nejde už rovnou hned po zakoupení), ale spousta uživatelů ji ještě má. To je důvod, proč se ještě vyrábějí a když se ještě vyrábějí, montují se dál a má je tedy čím dál více uživatelů (nekonečný kruh). Hlavním důvodem je ale to, že nástupce disket, CD-ROM, je velmi drahé médium, ne každý má na vypalovačku a jiný náhradník, ZIP je zase hrozně málo rozšířený (ač dobrý systém). Jiné záznamy (např. magnetický pásek s kapacitou v GB) jsou dnes stále ještě výjimkou a používají se spíše na zálohování dat). Spousta uživatelů nahrazuje tyto média přenosnými hard disky (ať už s šuplíkem a nebo bez). Kterou cestou se vydáte vy?
Ventilátory a pentia
Pro ty majetné snad už vyřešený problém (nová deska, nový procesor, spousta aktivních drahých chladičů). Ale co pro ty ostatní tvory? Co máte dělat. Na novou desku nemáte, procesor vám nedělá dobře a máte software, který se vám nechce zrovna dvakrát znovu instalovat. Můžete si být jistí, že jediné, co je Windowsům úplně jedno, je když: vyměníte paměť RAM, vyměníte CPU a nebo jej přetaktujete. Výměna CPU je asi to nejjednodušší, co můžete provést. Jaký typ ale zvolit? Cyrix je nejlevnější, jde přetaktovat o 1 až 2 stupně (ze 166 MHz na 233 MHz), ale strašně se přehřívá (jde to přes 50) a nemá nadproudovou ochranu, takže přetaktováním lze i zničit. Další v řadě je AMD. Je to zcela jiný CPU, bohužel starší typy nemají desky na přetaktování a když už, tak jen ze 120 na 133 MHz. Můžete si ale být jisti, že tu frekvenci tam opravdu máte (na rozdíl od Cyrixu, kde je sice výkon jako Pentium 166, ale ve skutečnosti běží na 132 až 90 MHz). Docela se podobá následujícímu procesoru - Intel Pentium. Ten je sice nejdražší a většinou nemá MMX, ale i M602 ho v klidu pozná (na rozdíl od Cyrix, kde vám tvrdí, že je to 486, hle?). Má ochranu proti nadproudům, takže při nadměrném přetaktování se prostě vypne. Jde v klidu ze 133 MHz na 200 MHz bez nějakého přehřívání. Stačí mu i malý ventilátor. Abyste měli 100% jistotu, doporučuji pod každý pasivní chladič (ten kov, ventilátor je aktivní) dávat silikonovou vazelínu (seženete v rybářských potřebách např. v HK) nebo jinou do 150 stupňů Celsia pokud možno bez obsahu uhlíku.
Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se zapojili do pomoci na vyřešení tohoto problému (ač mi na 100% platní byli jen první dva lidé): má matka, pan Ulč, páni učitelé Černohous a Hrnčíř, pan ing. Sokol a Jan Michl. Nový procesor (Intel Pentium 133 MHz) jsem koupil za 400 Kč i s ventilátorem a běží to nádherně. Starý (Cyrix 6x86MMX na 166 MHz) běží u pana Ulče naprosto v pořádku (bez aktivního chladiče bez problémů až na 70 stupních Celsia), ale u mne ne. Jak říkám, můj počítač je prostě černá díra. Nefunguje tady žádný fyzikální zákon. Jinak se teď na chvíli rozloučím a budu se na vás těšit v další recenzi v tomto čísle.