Vetřelci Quadrologie - 9DVD:
Tak zatímco čekám na dodání těch anglických filmů z Velké Británie, tak jsem našel na českém internetovém obchodu kolekci Vetřelců za 2 tisíce Kč. Byly to 4 disky bez českého jazyka. Když jsem se podíval znovu, našel jsem kolekci 9 disků s českým jazykem (každý film má nejen bonusový disk, ale také dvě verze - původní je česká, anglická s českými titulky je rozšířená nebo upravená). Vzhledem k tomu, že většinu dílů vetřelců mám nahrané ze zrnící televize (a první ještě s titulky z F1 v normě Secam, kterou dnešní videa přehrají buď fialově nebo černobíle), tak jsem si řekl, že za 1.500 Kč by to možná stálo. A tak jsem si je objednal. Teď čekám, kdo se ozve dříve - zda odpověď z Amazonu na můj dopis nebo příchod balíčku z ČR na poštu (moje první neanimované DVD - poslední dobou se toho nějak moc mění: už nelpím na dokonalém holení, jsem ochoten platit i za nonAnime DVD, platím si dovolené, ačkoliv je to jednorázová akce, atd.). Obrázky jsem si opět vypůjčil, kdyby Vám nestačili, mrkněte se na www.csfd.cz, tam jich je hodně (alespoň co se týče těchto a některých dalších filmů). O ději se nebudu zmiňovat ani krátce, protože i tak je toho dost na popsání a pochybuji, že někdo, kdo čte tuto "recenzi" (spíše bych to nazval článkem), nezná děj těchto kultovních filmů.... tak, 13.12.2005 mi přišlo, že byla objednávka 12.12. expedována (ha ha, ještě dopoledne byla nevyřízená). Dneska je šťastný den (dokonce i filmy z Anglie už jsou na cestě, i když bez odpovědi na dotaz - no co, lepší filmy než e-mail).... pane jo, 14.12. dopoledne a už to prý přišlo. Tak jdeme na věc!
Filmy Vám přijdou v docela pěkné krabičce (v zelené barvě, dokonce na jedné straně je i vejce s něčím, co na dotek připomíná sliz). Všech devět disků (ano, pro každý film 2 + 1 bonusový) je zde uloženo ve formátu stránek knihy na zeleně průhledných plastech. Na bonusových discích je dokonce vyznačeno i věkové omezení (začíná na 15 letech, někde až na 18). Celá edice má označení 18+, ale osobně jsem viděl vetřelce asi v 10 letech a byl jsem z něho celý vedle strachy. A i dnes, i když se u filmu samotného nebojím, tak když např. píšu o Alien vs. Predátor hře ve tři ráno, docela se začínám bát, i když vím, že není čeho. Co mne na krabičce štve, je způsob uložení disků. Vždy jsem si myslel, že jak umí Disney udělat dobré pouzdro, tak u některých filmů ho udělal blbě. Ale to jsem ještě nevěděl, že existuje i toto. Než disk vyndáte, musíte ten střed mačkat a ještě s diskem otáčet, navíc se i prohýbá, takže by mne zajímalo, kolikrát to vyndám než se zlomí. V krabičce najdete i knížku, kde Vás čeká předmluva (samozřejmě pouze anglicky), a u každého filmu nějaký ten popis, seznam členů posádky dané lodi/planety, seznam kapitol a pár obrázků. Na konci ještě seznam bonusů a filmů na všech devíti discích (filmy jsou vždy na jednom, bonusy na dalším, až na výjimky). Pokud je před filmem úvod, tak občas nejde přeskočit pomocí Jiná kapitola... A propo, jak už jsem napsal, usoudil jsem, že nemá cenu se zmiňovat o příbězích (snad jen zcela okrajově). Ale proč? Také proto, že jednak všichni tyto filmy známe, takže by to bylo zbytečné. A ti, co je neznají, tak ať si je alespoň vychutnají, protože tady prozradit jen 1/4 už znamená zničit celý dojem, zvláště u prvního dílu.
Vetřelec:
---------
Loď Nostromo přistane na cizí planetě na žádost nějaké neznámé formy života o pomoc (nebo je to signál varování?). Když však prozkoumají vnitřek havarované lodi, najdou smrtící formu života! Film se má údajně odehrávat v roce 2122.
Film je širokoúhlý až hanba :-), prakticky skoro celý vypadá jako nový, protože máte děsně velký přehled o nových místech. Co se týče nových scén, tak tu máme hádku při "operaci", rozšířené první zabití člověka už dospělým jedincem nebo scénu, kdy Ripleyová najde Bretta na zdi. Divné ale je, že ačkoliv daný vetřelec není královna a tedy neklade žádné vejce, prosí ji její velitel o to, aby ho zabila. Proč? Vždyť se z něj přeci snad nic nelíhne? Je na tom tak špatně, že už nemůže odejít? Když porovnám kvalitu tohoto filmu s tím, co máme na kazetě, tak... to snad ani nemusím psát :-D.
Film obsahuje 40 kapitol (týká se samozřejmě rozšířené verze), z nichž je 5 nových, změněných, rozšířených nebo zkrácených (?). Původní verze z roku 1979 trvá 116 minut, nová z roku 2003 jen 110 minut (a je tedy vyjímečně kratší, přestože v ní je několik nových nebo delších scén, což nechápu). Jen co jsem zjistil: Chybí část té scény, kdy se Riplyeová ptala Ashe, jestli matka ten signál už dešifrovala a když se dozví, že ne, řekne, že to zkusí sama. Ale tak krátký výpadek přeci nemůže způsobit 6 minut rozdíl směrem dolů, zvláště, když tam je min. 5 minut nových scén. Jo, vlastně ještě chybí to, jak mluvil Brett s Matkou o tom, jak má zabít vetřelce. A to je prosím vše, co Vám řeknu. Ano, je toho málo, ale tady opravdu není skoro co hodnotit (a to platí i u dalších dílů).
Zajímavé také je, že vetřelec je během filmu vidět několikrát zcela zřetelně, ale málokdo si ho všimne. To, jak v závěru Ripleyová vypíná všechny přístroje, aby jí pak vetřelec málem sekl rukou (to údajně ve scénáři nebylo, takže to Ripleyová nehraje, ale prožívá...), tak tam je vidět už minimálně celou minutu před tím v celém záběru jeho hlava, jenže ta vypadá jako trubka. Nejlepší je ale smrt druhého člena posádky, když hledá toho kocoura. Tedy, nemyslím přímo jeho smrt, ale to, že jak se dívá nahoru na ty řetězy, tam tam máte vetřelce přímo přes celý záběr a já osobně jsem si ho všiml až na DVD. A málokdo si také (viď mami) všimne, kdy se zavřeli dveře při vetřelcově opuštění lodi (zastavily právě tu harpunovou zbraň).
Stále se mi ale ještě nepodařilo zjistit, jak to bylo s tím raketoplánem plným vajec. Podle mne to byla přepravní loď, která měla vejce dole záměrně. Jeden FaceHuger však asi utekl, napadl pilota a ten havaroval. Otázka je, kam se poděl ten jeden vetřelec po vylíhnutí. Podle WikiPedia byli vetřelci vytvořeni jako vojenská zbraň mimozemskou rasou a té se to očividně vymklo z rukou. Vetřelci se také v jednotlivých dílech mění podle DNA hostitele, které v určité míře přebírají, aby se adaptovali na prostředí, ve kterém žil jejich hostitel.
Nakonec už Vám jen vyjmenuji všechny bonusy, které se k danému dílu vztahují (nemám bohužel sílu Vám je všechny popisovat, takže jsem si je vypůjčil ze serveru FilmyCity a alespoň přeložil - jinak jsem je také mohl opsat z přiložené knížečky - ta se mimochodem do připravené "kapsy" dost špatně zakládá):
K rozšířené verzi je zde úvodník
Hvězdná potvora: Vývoj příběhu, první koncept scénáře od Dana O'Bannona
Vizualisti: Režie a Návrhy
Ridleygramy: Originální náhledy & poznámky
Archív návrhu scénáře
Vetřelčí umění (Cobb, Foss, Giger, Moebius)
Přepravci ve vesmíru: Obsazení
Hraný test Sigourney Weaverové s volitelným komentářem Ridleyho Scotta
Galerie portrétů týmu a herců
Strach z neznáma: Sheppertonova studia, 1978
Nejtemnější dosahy: Nostroma a planeta Vetřelce
Sestavení Vetřelce
Osmý pasažér: Návrh nestvůry
Trhač hrudníků: Návrh nestvůry
Budoucí napětí: Hudba a střih
Vystřižené/rozšířené scény, např.:
Kane ráno
Vyděděnec
Hádka Bretta, Parkera a Ripleyové
Sekvence ve vzduchovém zámku
Galerie vizuálních efektů: foto archív
Naplněná noční můra: reakce na filmu
Plakáty (průzkum)
Speciální záběr
Vetřelci:
---------
Ripleyová se po dlouhých letech vrací na planetu, kde zachytila neznámou formu života. Ta byla mezitím obydlena, avšak kolonisté se přestali hlásit!
Spolu s prvním dílem asi ty nejlepší, které jsou (trojka je taková zvláštní a čtyřku už bereme v rodině jako komediální dokument o životě vetřelců). Rozšířená verze nabízí několik větších pohledů na zbraňový arzenál lodi, ale hlavně informaci o tom, že měla Ripleyová dceru! Trochu déle se zde také hádá při úvodní poradě. Co mne zaujalo nejvíce, je nová několika kapitolová scéna na planetě LV-426, kdy uvidíte i rodiče Newt a jejího bratra. Celkem ale chápu, proč byla vystřižena. Moc toho vysvětluje, a film pak ztrácí to tajemno. Navíc zde vznikl rozpor. Pokud se vetřelec v prvním díle vylíhl a vyrostl za 1 den, tak tady to trvá déle! A přitom, odmlčení nastalo po 7 dnech od této události a loď Sullaco tam letěla myslím 14 dní až tři týdny. Tedy jak je možné, že na planetě zbyla ještě jedna civilistka s nevylíhnutým vetřelcem? Je možné, že by trvalo vetřelcům tak dlouho, než ji chytili? A jak dlouho přežije křeček? Pokud ovšem nemá zásoby... Další zajímavá věc, která se ve filmu objevila, je automatický strážný. Pokud jste hráli první díl hry Alien vs. Predator, jistě znáte takové ty "tikající" kulomety, které mě v kůži vetřelce spolu s plamenometčíky dokážou dost zavařit. No, a ony pocházejí odtud! Uvidíte zde instalaci a použití čtyř z nich (a dokonce jsem i odhadl, že jeden z nich nevystřílí všechnu munici, a že je napadne, že jdou jinudy). Také je zvláštní, že ač v prvním díle byla ta scéna vypuštěna (myslím, kdy se Ripleyová setká s Brettem ve slizu a zabije ho - jenže ten ji myslím prosil o smrt ne kvůli možnosti impregnace FaceHuggerem, ale tím, že je Vetřelec rozpouštěl pro potravu), tak teď přeci jen existuje, tak proč při prvním vstupu do hnízda Ripleyová říká, že neví, co to na stěnách je? Kdyby řekla, že to je hnízdo, mohla by vojáky varovat. Ta scéna je vůbec taková zajímavá, díky projektoru vidíte i ty vetřelce, kteří na scéně původně chyběly.
Matka mne mile překvapila, když si u rozšířené verze (na rozdíl ode mne) uvědomila souvislost mezi tím, proč byl Burke v normální verzi obviněn Ripleyovou ze smrti kolonistů. Jakmile se totiž Ripleyová vyzpovídala, kde co kdy zachytila a pak byla degradovaná, poslal Burke rozkaz, aby dané souřadnice na té planetě prozkoumali (avšak ne v roce 1979, jak je v titulcích (už jen proto, že samotný film byl natočen o 7 let později), ale spíše v 2179). Kdyby Ripleyová ale mlčela, tak by se na ty vejce možná přišlo až po její smrti a pak je otázka, zda by se armádě nepodařilo získat to, co chtěla.
Původní verze z roku 1986 trvá 131 minut, nová verze z roku 1991 trvá 148 minut a je to na něm i znát. Je tu 44 kapitol, z nichž je celých 16 upravených (a hlavně je zde několik úplně nových scén s rodiči Newt). Co se týče bonusů, tak ty zahrnují:
James Cameron: úvod
Komentáře Michael Biehn, Jenette Goldstein, Carrie Henn, Terry Henn, Lance Henriksen, Gale Anne Hurd, Pat McClung, Bill Paxton, Dennis Skotak, Robert Skotak, Stan Winston
O 57 let později: Pokračování příběhu
Čištění originálu: od Jamese Camerona
Stavíme lepší světy: Od konceptu ke konstrukci
Vetřelčí umění: Koncepční mapa techniky
Pre-Vis Anamatics
Příprava na boj: obsazení a charakterizace
Portrét obsazenstva: galerie obrázků
Tentokrát to je válka: Pinewood Studia, 1985
Nepřetržitost Polaroidů
Vždy riskujete život: Zbraně a akce
Zbraně a vozidla: foto archív
Lov na brouka: návrh bytosti
Kráska a k*rva: Nakladač vs. Vetřelčí královna
Pracovna Stana Winstona: foto archiv
Dva sirotci: Sigourney Weaverová a Carrie Hennová
Finální odpočet: Hudba, střih a zvuk
Rozpoutaní vetřelci: Reakce na film
Dokončení a vydání filmu
Velikonoční vajíčko: Chlapec a jeho nakladač
Vetřelec 3:
-----------
Zbytek výsadku z vojenské posádky přistává v jedné osobě na vězeňské planetě. Ovšem netuší, že má s sebou i nevítaného hosta.
Skoro celý film je jiný. Konec konců, spousta kapitol je překopaných, navíc je film delší o půl hodiny! Např. zde není impregnován pes, ale kráva (ty se vlastně objeví hned na začátku, kdy táhnou modul). To sice nedělá film tak sadistickým (kráva je už po smrti), i když to byla jen kapka v moři (oproti předchozím dílům je zde strašně moc krve, mrtvol a vražď v přímém přenosu, červů, sexuálních narážek a dalších věcí), ale zase pak není logické, kde vzal vetřelec svoji hbitost. Také zde více méně nesedí vetřelec vytvořený kompletně na počítači, který vypadá strašně uměle s vetřelcem, kterého hraje herec s oblekem. Na druhou stranu by se ale nemohl pak vetřelec takto pohybovat.
Film jsem už skoro zapomněl, takže pro mne byl vlastně nový celý. Ale z celé trilogie mi připadá nejhorší, je strašně krvavý. Měli jsme ho jako vánoční pohádku a sestra se svým přítelem Martinem se u toho znechuceně převalovala (popravdě, ani já jsem nebyl zrovna nadšen, vlastně celým filmem). Nové scény poznáte (např. zde myslím je i to, jak vetřelce chytili, ale nějaký blbec ho zase vypustí). Co zde chybí? Např. závěrečná scéna, kdy se při pádu do rozžhaveného olova vylíhne Riplyeová nová královna.
Takže... Máme tu 44 kapitol, u 30 kapitol nezůstal kámen na kameni. Stará verze z kina z roku 1992 trvá 109 minut, nová (2003) až 138 minut! Z bonusů se pak můžete těšit na:
Komentář Terryho Rawlingse
Vývoj: Dokončování příběhu
Příběhy Dřevěné planety: vize Vicenta Warda
Návrhy Aceronu: mapa koncepčního umění
Část III
Návrh Fioriny
Xeno-Erotika: redesing H.R.Geigara
Produkce: Část I
Stavba pece: vada časové sekvence
Adaptivní organismus: návrh příšery
ADIho díla
Miniaturní multiúhlové skenování E.E.V.
Produkce: Část II
Optické běsnění: vizuální efekty
Hudba, úprava a zvuk
Vizuální efekty: foto archív
Pitva: reakce na film
Vetřelec 4: Vzkříšení:
----------------------
Vetřelci jsou zpět. I když "klonovaní" a královna je zmutovaná. Ale na své povaze neztratili prakticky vůbec nic.
Co se týče nových scén, tak jsem si všiml jen delšího úvodu, kdy vidíte odlétající loď Aurigu od Země a prodlouženého konce, kdy Ripleyová neříká antonce "sama to tady na Zemi neznám" ještě v oblacích, ale kdy už přistanou do zničené Paříže. Země v roce 2379 vypadá fakt divně: buď je to po jaderné válce, nebo se o ni nikdo nestaral, nebo je z ní fakt už jen smetiště.
Docela mne mrzí, že ač první díl je klasika a druhý je podle mne ten nejlepší, ty další dva už jsou jen prachsprosté krváky. Nechápu, proč v nich musí být tolik krve (podívejte se na dvojku, ta je v normě). Přitom to není vůbec nutné (ať si vezmou příklad např. z Walta Disneye a jeho animované Atlantidy - tam zabili 150 lidí najednou a prošlo to i pro děti). Vždyť úplně stačí vědět (popř. i vidět), že vetřelec někoho zabil. Není nutné na mrtvole ještě několikrát ukazovat, který kus hlavy jí chybí. Kdyby si to tvůrci odpustili (a také ty neustálé scény s hmyzem), byl by film o dost lepší.
Původní verze (1997) měla 104 minut, nová speciální (2003) 111 minut (hm, pěkné číslo). Ale počet kapitol je nízký. Celkem jich je 32 a 9 je upravených. A nakonec zase seznam bonusů:
Jean Pierre Junet - úvod
Komentář Jeana Pierreho Juneta
Intro (jen pro rozšířený střih)
Od Ashe: oživování příběhu
První koncept scénáře: od Josse Whedona
Francouzský motanec: Režie a návrh
Pod kůží: Obsazení a charakterizace
Testovací stopáž #1: Vlasy/make up
Galerie Marka Carroa
Vkříšení umění: koncepční návrhy
Pre-vizualizace: zkouška multi-úhlů
Smrt zespodu: podvodní fotografie
Nepřirozené mutace: návrh kreatůr
Genetická kompozice: hudba
Vtip: Extra vetřelec
Bonusový disk:
--------------
Na devátém DVD najdete ještě bonusy, které se vztahují ke všem předešlým filmům, které se už nevešly na ně nebo jsou nové. Každopádně se opravdu nudit nebudete a klidně Vám mohu říci, že v době, kdy tato recenze vyjde, jsem viděl určitě jen všechny nově střižené verze (na VHS jsem samozřejmě viděl i kinoverze), a několik málo bonusů, ale kdyby Vás později něco zajímalo, klidně mi napište a já se pokusím o tom něco sehnat. Tak a teď co ještě zbylo:
[ Alien ]
Odkaz vetřelce
Vývoj vetřelce
Zážitky z teroru: Reklama z roku 1979
Ridley Scott Q&A
Archivy vetřelce na Laser disku
Část I: před produkce
Část II: produkce
Část III: po produkce
Kino ukázka A a B
TV spot: Vejce, Právě se hraje
[ Aliens ]
Archiv vetřelců na laser disku
Část I: před produkce
Část II: produkce
Část III: po produkce
Kinotrailer A
Vtipný trailer
Domácí trailer
Mezinárodní trailer
TV spot: právě se uvádí
[ Alien 3 ]
6 trailerů (ukázek)
7 televizních spotů (reklam)
[ Alien Resurrection ]
kino šprýmař (ukázka)
2 kino trailery
4 televizní spoty
Vetřelčí kolekce Boba Burnse
Obrázková galerie Darka Horseho
[[[ DVD-ROM ]]]
Porovnání scénáře se skutečným filmem
Co se týče technických specifikací, tak obraz je buď 2.35:1 (např. Alien) a nebo 1.85:1 (např. Aliens). Zvuk zde najdete Anglicky jak DTS, jak Dolby Digital (záleží na verzi), dále pak Češtinu, která je pouze Dolby Sorround (resp. Dolby Digital 2.0), ta je ale jen u kino verzí (tedy ne u těch rozšířených). Samozřejmě, jazykových verzí je tu více (tedy u "nové" verze jen ta angličtina), jenže ty nejsou popsány ani na krabičce. České (nejen) titulky najdete vždy u obou verzí a samozřejmě nejsou jediné. Co se týče zvuku, tak jen je celkem (angličtina) perfektní, pěkně Vás vtáhne do děje. Své způsobuje také konečně dobrý obraz, který se ani na projektoru nedá s našimi VHS srovnávat. Můj výčet bonusů možná nebude úplný a stejně tak překlad nemusí být vždy přesný, ale snad Vám to alespoň v něčem pomůže. Přechody v menu zdržují, neboť nejdou přeskákat, ale naštěstí nejsou až tak moc dlouhé (už jsem viděl horší). Jinak je film optimalizován pro THX a dokonce je zde i Optimizer.
A to je všechno. První z mých oblíbených sérií máme doma. Časem možná přibudou Terminátoři, Hvězdné války nebo Pán prstenů. Ale to je podmíněno tím, aby všechny díly byly pohromadě, měly český dabing a alespoň nějakou solidní cenu. Co se týče vetřelců, jejich koupě mi dala hodně, protože je to vlastně poprvé, co jsem filmy viděl širokoúhle a díky projektoru a domácímu kinu jsem měl o dost lepší zážitek hlavně co se týče barev (a to nemluvím o zvuku DTS, i když jen anglickém), neboť na televizi byla většina scén tak tmavých, že jste detaily nepotřehli (a to mluvím hlavně o prvním dílu). Hlavně to byly po delší době zase nějaké hrané filmy, které se na projektoru objevily, takže vlastně hodnocení obrazu je vlastně hodnocení projektoru. Jinak se mi samozřejmě celá série líbila. A pokud ji Vy znáte jen z televize a máte doma domácí kino, rozhodně doporučuji!
Co se týče ještě těch filmů, tak ty dopadly celkem dobře. Jen mne mrzí, že ač Čeština byla jen DS2.0, tak alespoň měla hlasitý dabing, ale Angličtina sice přišla s něčím jako je DTS, avšak (zvláště u prvních dílů) šla většina zvuků jen z předních reproduktorů, navíc většina dialogů byla moc potichu. Já nevím jak Vy, ale já být Američan, tak jsem vděčný za titulky (zvláště u prvního dílu). Protože i když jsem měl hlasitost na 15 (normálně ji dávám na 10), tak koukám na české titulky, které říkají nějakou větu. Ale poslouchám, poslouchám a nic neslyším. Ne že bych nerozumněl, prostě neslyším. A proč si to nezesílím? Protože v zápětí začne řvát hudba nebo nějaký efekt. Dále mne docela štve absence českých titulků u bonusů, ačkoliv je zde X stop typu Francouzština, Němčina, atd. kam by se CZ vešla se SK dvakrát. Asi se někomu nechtělo (ono i ve filmu na některých místech titulky chyběly). A bonusy jsou opravdu dlouhé, ale protože se tam dost často mluví, začnou nudit, pokud se neukazuje něco jiného než záběr na herce či autora. Ale např. u prvního dílu jsme se u bonusu "jak se dělal vetřelec" tak dlouho s matkou ještě nepobavili. Naštěstí jsou zde alespoň anglické titulky, takže z toho něco budu mít (a matka částečně také, až se zdokonalí v jazyce Shakespearově). A to už je opravdu vše.