Blue Sky - 2. část (po instalaci):

    Vítejte u druhé části popisu domácího kina Blue Sky. Tentokrát už z provozu. Zatím se mi podařilo zapojit jen 3 reproduktory, protože děda dělá problémy s kabely (ale už jsem to vyřešil), takže zatím zhodnotíme jen předek.

    Nejprve ale popis chování. Přístroj je velice jednoduchý. Pokud chcete přehrávat např. jen hudbu nebo fotky, stačí pouze stisknout tlačítko OPEN, čímž se přístroj i zapne, vložíte disk, znovu OPEN/CLOSE a po zasunutí začne přístroj hrát. Až skončíte, dáte OPEN, vezmete si disk, stisknete POWER, přístroj se sám uzavře a pak se vypne (to mu trvá déle než zapnutí). To ale umí i moje Sony, jak jsem teď zjistil. Jak už jsem se zmínil, Audio CD přehrává prakticky okamžitě po vložení (stejně ale jako i u ostatních disků trvá přístroji 5-20 vteřin, než načte obsah disku, což není nic moc). Co se týče obrázkových JPEG (max. počet souborů na disku je 254), hned začne slide show, tj. obrázky jsou promítány jeden za druhým, každý je vidět po dekódování asi 5 vteřin (můžete si to pozastavit, stejně tak můžete využít i funkci ZOOMu). Zobrazení jednoho JPEG o rozměrech 1024x768 trvá asi 3-5 vteřin (a někdy je krásně i vidět, že se musí některé soubory dekódovat 3x, to ostatně vidíte i na počítači, ale asi 2x rychleji, pokud mluvím o P350). Když stisknete STOP, zobrazí se textový výpis obrázků, kde si je můžete vybrat jako na počítači. Stiskem tlačítka MENU přepínáte mezi seznamem jmen a grafickými náhledy. U MP3 to probíhá podobně, jen to začne hrát a nemáte k dispozici grafický náhled (zato to zobrazuje ale název skladby z MP3 Tagu, pokud dáte Play - bohužel, u českých znaků to zobrazuje jen podtržítka). Maximum znaků v názvu je 12 + přípona MP3. Co se týče přehrávání DVD, občas (asi 1x za pár hodin) to vyhodí na pár řádcích grafickou chybu, jako kdyby se něco pokazilo, ale když si totéž místo poustíte znovu, už ji tam nenajdete.

    Co se týče samotného grafického výstupu, ten je pěkný. Je to jen krapet horší než od Sony. A zvuk? Na to, že jsou reproduktory plastové, malé a lehké (basový je myslím z lepené dřevotřísky nebo něčeho podobného lisovaného, a navíc miniaturní), tak to hraje zatím i se třemi reproduktory dost krásně. Hlasitost dáváme na 25-35 podle hudby či filmu, nastavení jednotlivých repro nemá cenu, protože děda to vytahuje ze zdi a přístroj tedy všechno zapomene (naštěstí je nastaven optimálně na SMALL repro a např. u Dolby ProLogic má hlasitost následující: FR+FL: 5, C: 10, BL+BF: 10, SUB: 10). Zatím mi dalo několik týdnů, než jsem přesvědčil prarodiče o nutnosti i zadních repro, protože prý přední úplně stačí (na hudbu, ale na filmy?). On je problém hlavně ve vedení kabelů, mají špatnou místnost. Co se týče výšek zvuku, je to plně srovnatelné s tím, co mám doma (tedy značkové kino). Ani při vyšších výkyvech hlasitosti (např. hudbě) to není zkreslené. Prostě, člověk není audiofil, takže mu to tak nepřijde.

    Protože děda odmítl šestý reproduktor, protože toho prý už překáží dost, tak se bude muset reprodukce obejít bez basů. Docela jsem se toho obával, hlavně např. u filmu Lví král to přeci musí chybět. Tak jsem si doma zkusil zkušebně odpojit basový reproduktor. No, řeknu Vám, že rozdíl mezi ztlumeným SB o -6dB a úplně odpojeným je skoro minimální. Pravda, pokud ho máte na plné pecky a nějaký aktivní, asi byste si toho všimli. Rozdíl tam je, ale zase až tak moc tragické to není. Vzhledem k tomu, že u prarodičů se kino pouští na mnohem vyšší hlasitost než u nás (min. o 50%), tak si myslím, že basové efekty bohatě zastoupí zesílené nejnižší složky nízkých frekvencí v satelitech. U Doby ledové jsme jeho absenci také nepostřehli (asi nejsme audiofilové).

    Jediný problém u tohoto kina je jeho pomalá zobrazovací jednotka, resp. zřejmě ne moc výkonný grafický procesor. Několikrát během filmu se nám totiž stalo, že se obraz na vteřinu zastavil (zvuk šel dál) nebo se jeho malá část rozpadla na pár okamžiků na grafické bloky (pokud znáte Outro ve hře Alien vs. Predator při hře za vetřelce, tak asi víte, o čem mluvím). Jednou mi to udělalo i moje Sony, ale už se to naštěstí nikdy neopakovalo.

    Ale na konec testování mi připravil přístroj několik příjemných překvapení. Kromě jednoho nepříjemného, kdy, když mu vložíte disk obráceně, mu trvá asi 1 minutu, než zjistí, že je "disk špatný", má přístroj několik zajímavých funkcí, které buď v návodu nejsou, nebo jsou uvedeny špatně. Takže: přístroj dokáže číst nejen disky, které jsou multisekční (pálené na vícekrát), ale i ty, které nejsou uzavřeny. Stejně tak dokáže přečíst i více než udávaných 250 fotek na disku. Při přehrávání filmu s poměrem 2.35:1 se překvapivě neobjevila ani jedna porucha obrazu (jen 1x menší porucha barev). Obří fotky zobrazuje asi na 60% obrazovky a trvá mu to asi 8 vteřin (ale hlavní je, že je zobrazí). Největší překvapení bylo (i když ani tak moc ne, protože se prakticky jedná jen o sekvenci JPEGů), že přístroj dokáže přehrávat i filmy MPEG1 (buď bez zvuku a nebo byl na vině digitální fotoaparát, který zvuk nahrává tak potichu, že to kino ignoruje) a to celkem plynule. Inu, Čínani se neznají :-) Ale fakt, že když je zvuk nastaven na 40 a někdo zařve (zvukově), tak se ventilátor na dobu zesílení zvuku zesílí. Je to dost protivné, když se např. střídavě hádají dvě osoby, to pak ventilátor dělá ticho,hluk,ticho,....

    A to je už vše. Jak vidíte, pro normální lidi je jedno, jestli koupí kino za 19 tisíc nebo 19 stovek, bude to hrát více méně stejně. Jak si kino vedlo u různých filmů najdete v recenzi Velký test Anime, kterou přinesu za několik měsíců. Tímto se loučím... alespoň co se týče tohoto produktu a této recenze.