Linux - Ubuntu distribuce:
Protože se všude rozmáhá operační systém Linux a jako programátor, který si sehnal Free Pascal, který umožňuje současně programovat pro DOS, Linux, Windows (a další), a který by si výsledky své práce rád ověřoval (a jako uživatel, který Linux nikdy neviděl a chtěl by ho zkusit), tak jsem si rozhodl, že si ho také seženu (když je zadarmo). Původně jsem ho chtěl dát na nový počítač, ale ten se mi teď nechce kupovat (snad jindy, asi to bude už notebook), tak jsem si koupil nový disk (za 1300 Kč). Trvalo ale 5 dnů, než došel! Zmetci. Z internetu jsem si stáhl nějaký ten menší balík Linuxu (525 MB) a vypálil ISO obraz na CD-R. A můžeme začít s instalací (pokud jste začátečník, můžete si přečíst, co vše Vás může potkat a jak se to dá vyřešit).
Počítač je P2 350 MHz 128 MB RAM. Nic moc, ale na Windows 98SE to jakžtakž stačí, takže by tam snad Linux mohl také nějak běžet. Disk bude nový, snad i rychlý, ale... samotná instalace měla být rychlá, což nebyla. Jen 30 minut jsem dával do PC nový disk (40 GB, BIOS mi ho hlásí jako EIDE). Asi byl vadný šuplík (to je vůbec kravina, lepší nepoužívat), tak jsem to připojil přímo. Původně jsem měl myslím na Sec jako primár CD-ROM, ale teď tam je disk a zdá se, že to ničemu nevadí. Ale trvalo to (a těch nadávek, co se ze mě linulo - proč je CPU Pentium 2 tak blbě dané, že blokuje disky? A proč má case všude plechové kryty, jejichž jediná funkce je, že zakrývají kabely, ke kterým se vůbec nedostanete?).
Pak jsem musel disk rozdělit, aby se tam mohl Linux dát. FDISK od MS je blbec jak se patří. Nechápu, proč při každé blbině musí zjišťovat intergritu disku a to někdy i 2x po sobě (ona se mohla změnit? Blbost!). Alespoň, že běží paralelně, takže může člověk psát recenzi (jen Format může takto kousnout PC, pokud si otevřete Tento počítač). Vytvořil jsem základní oddíl DOSu o velikosti 2048 MB (FDISK ho dal na 2055) a rozšířený se zbytkovým místem (něco přes 37 GB). Na něm jsem udělal logické jednotky: 10 GB budu mít jako zálohy předešlých disků, 7 GB jako další zálohy (popř. data a zálohy k Linuxu, GHOST je machr) a zbytek (20 GB) bude bonus (FAT32) pro Windows. Dále jsem pomocí příkazu SYS zálohoval boot z C: na D: (logický oddíl prvního 7 GB disku), jistota je jistota. Jak jsem ale zjistil, tak D: z prvního disku se mi teď odsunulo jako E:, namísto D: se dal primární oddíl 2. disku (F:, G: a H: už byly správně). Divné, ale což. Tak jsem dal restart Windowsu a pak disky naformátoval (kromě D: všechny na FAT32, D: si naformátuje sám Linux instalátor).
Takže, vložil jsem instalační CD do mechaniky a nabootoval z něj. Objevilo se grafické logo a výzva, zda chcete instalovat GUI nebo jen server. Pro grafické rozhraní stiskněte pouze Enter. Pak si vyberete jazyk (češtinu) a českou klávesnici. Některé hlášky ale přesto zůstanou v angličině, ale není jich zase tolik. Pak začne rozpoznávání HW (CD-ROMy a síť). Je to několik obrazovek a je to plně automatické.
Pak Vás textový (?) instalátor vyzve, abyste nastavili síť. Já jsem si zvolil ruční konfiguraci, kde jsem nastavil IP adresu a masku sítě stejnou jako má Windows pod IP/TCP. Bránu a jména serverů jsem dal prázdné. Pak už jen zadáte jméno počítače (zadal jsem jako ve Windows, raději velkými písmeny!). Jsem úplný laik, ale zatím mi to bez manuálu šlo docela dobře. Pak si vyberete oblast disku, kam chcete instalovat. Doporučuji už předem si např. pomocí FDISKu (na novém HDD) připravit nějakou tu volnou partition. Nastavil jsem tedy tu 2.2 GB jako primární (disk Maxtor, podle instalátoru). Po Enteru si zvolíte formát (žurnálovací EXT3), přípojný bod (já zvolil znak "/"), příznak zavádění zapnutý, nějaký ten název (např. Linux = takto to pak bude vidět např. ve Ghostu, u Windows tam bude FAT32 Ext) a nakonec skončíte nastavování, dáte ANO a zapíšete změny na disk. Následuje asi 2 vteřinový formát (30x rychlejší než od MS :-D) a hned začne instalace (doufám, že správně).
Po 3 minutách nastavování (bez Vás) to bude asi 5-10 minut kopírovat soubory (jádro, jazyk a balíky nakonec). Pak se to bude nastavovat (několik minut) a zkopíruje se zbytek (má to prostředí GNOME, takže asi KDE nebude). Dostal jsem hlášku, že údajně chybí plná podpora českého jazyka, jestli ji nechci stáhnout, ale protože jsem na tomto PC internet neměl, dal jsem NE. Pak je nastavování hodin (zvolte, že nemáte GMT), a na dotaz, zda jste v Praze, odpovězte Ano.
Pak zadejte Vaše celé jméno (např. Martin Lux), pak uživatelské jméno (např. martin) a heslo (pokud ho nezadáte, nepustí Vás to dál a budete to opakovat, stačí jen Entery a pak 2x heslo). Tady se mi stalo, že mi minicam nějak odmítal fotit, takže jsem byl nervózní a je to trochu rozmazané. Když heslo nezadáte, můžete dát zpět a objeví se menu toho, co jste už udělali a případně, co Vám ještě chybí. Já jsem z menu vybral APT a pak se mi to kouslo. Divné. Tak jsem dal teplý restart (na klávesnici) a spustil instal znovu. Po nastavení sítě jsem dal Zpět a zvolil už rovnou instalaci zavaděče (je tam Lilo a GRUB, já dal LILO :-D). Pak už proběhla jen detekce HDD a systémů. Musíte znovu nastavit oddíl (když dáte EXT3, nastaví se to podle Vás z minula, kromě kořene). Pokud to bude hlásit chybu, vyberte síť, dejte Zpět a pak zase LILO. Musel jsem postupně projít instalem až do instalace základních balíků (to už ne), pak už LILO šlo. Nějak to ale nechápu. Dostal jsem 2 varování, že na cílovém disku už něco je, ale jinak se to nainstalovalo (prakticky už jen Ubuntu systém a to trvalo dalších několik minut). Pak jsem dostal na výběr, které chci jádro, tak jsem si zvolil Linux-Image-2.6.10-5-386. Celkem to dalo asi 1 hodinu.
Poté se vysune CD a po stisku Enteru se provede teplý reset. Ale spustil se mi zase Windows. Sakra. Ještě, že jsem měl připraveného Boot Managera z práce, tak jsem pro něj udělal tajnou 7 MB partition (to on sám) a nainstaloval ho do MBR. Po spuštění se mi objevila nabídka, kde jsem mohl vybrat Windows (ten šel nabootovat; Linux partition vidět nebyly, takže se D: vrátil tam, kde byl původně), nebo Linux, ale když jsem jej dal, objevila se červená obrazovka s General Protected Fault 13 a výpisem registrů. Kruci. Asi bude nutná nová instalace. Kde jsem udělal chybu? Dneska už to dělat nebudu, dávají dokument o Hirošimě...
No, ten dokument nic moc. Tak jsem se dočetl, že Linux potřebuje dva oddíly. Tak jsem ze 7 GB zálohy pro Linux odebral 990 MB a udělal z něj další část, těch 6 jsem pak dal zase na FAT32. Spustil jsem znovu instalátor, nastavil dva oddíly (první jako minule, druhý jako SWAP), pak se asi 15 minut něco kopírovalo, a pak se objevilo zase APT. Řekl jsem si, že to nechám a šel se osprchovat. Když jsem se vrátil, už to bylo OK (u 50% to může váznout i několik minut, tak nepropadejte panice). Pak se to optalo na boota. Dal jsem do MBR GRUBa, pak se to hned restartovalo (bez instalace jádra). Hned naběhla startovací nabídka, kde byl 3x Linux (grafický, shell a test RAM) a 1x Windows. Ten šel nabootovat (minulý boot manager zmizel, i když jeho 7 MB jej stále obsahují). Tak jsem dal první Linux. Proběhlo dokončení instalace (to bylo několik set řádků textů, hodně minut uběhlo - tady bylo česky jen asi 30% textů).
Pak se instalovaly balíky a mě odešla miniCam :-(. Jak jsem zjistili později, jen si jí vybila baterie :-). Instalace byla tichá (asi to bude tím diskem), ale dlouhá. Asi to fakt chtělo ten SWAP (proč to ale nenapsalo?). Pak se zase instalovalo, ale nemusíte na to vůbec šahat. Balíků je halda. Už jsem popsal 10 stran A5 poznámek jen při instalaci Linuxu! Ještě nejsem ani v X systému (GUI). Linux si instaloval virtuální zařízení (Device) a já se jen díval. Pak se mě to zeptalo, která rozlišení chci používat. Ty nejmenší (640x480 až 1024x768) byly až dole už zaškrtnuté, tak jsem dal jen OK. A zase pokračovala instalace. Snad přes 1/2 hodiny. Pak už naběhla konzola (ta samá, když dáte v Bootu Recovery, jen to trvá asi 1 minutu, což je 2x kratší než náběh, když dáte GUI). Příkazy zatím ještě neznám, tak jsem stiskl CTRL+ALT+DELETE a Linux postupně uzavíral všechny aplikace na pozadí a pak udělal Restart.
Pak jsem v Bootu znovu spustil 1. možnost Linuxu. Zase několik textových hlášek a pak už naběhl grafický režim. Ozval se zvuk bubínku (automatická instalace zvukovky), ale na černé obrazovce byl jen kulatý kurzor myši (a obrazovka zabrala jen asi 1/2 monitoru, asi nějaké rotzlišení 640x480 nebo 1024x768 s divnou frekvencí, protože AEditor mi s 800x600 jede přes 3/4 monitoru jakožto DOSová aplikace). Pak se to už přeplo na celou obrazovku, ale monitor zůstal černý. Jen kontrolka disku sem tam (po 10 vteřinách) krátce problikla. Dal jsem tvrdý reset (na nic jiného to nereagovalo), dal Recovery, ale tam nevím, co s tím, tak zase GUI a dopadlo to stejně. A myslím, že se už neozval ani ten bubínek. Teď ještě zjistit, v čem je problém. Zeptám se na fóru a až na to přijdu, budeme pokračovat.
Jinak jsem udělal raději zálohu Windows (po instalaci, takže mám čistou instalaci s programy a teď nečistou s hrami, foťáky, USB disky, atd.) a Linuxu (kupodivu Ghost zná jeho typ partition). Ptal jsem se na Internetových fórech (děkuji všem na www.ZIVE.cz a www.PCSVET.cz), a dostal jsem odpovědi na svou otázku (během pár hodin). Prý je to dost častá chyba a stane se Vám, pokud si v instalaci dáte češtinu (teď už je o tom zmínka i na www.ubuntu.cz). Prý máte dát angličtinu a češtinu doinstalovat později. Jinak se prý dá ale X server přepnout do konzole, pak zase zpět a už by měl chodit (když už, tak třeba jen do dalšího restartu). Pokusím se to vyřešit úplně tak, abych nemusel celý Linux instalovat znovu (jde hlavně o čas).
Dozvěděl jsem se, že buď mám po nastartování stisknout CTRL+ALT+F1, čímž se dostanu do konzole a po chvíli zase ALT+F7, čímž se vrátím do GUI, a mělo by se to spravit. Já používám zatím druhou možnost: teď už mi nenastartuje tmavá obrazovka, ale hnědá, popř. se objeví (bylo to rozlišení 1024x768 60 Hz) rozházený obraz (i s myší), tak stisknu levý CTRL+ALT+BACKSPACE a provede se restart konzole (ale bohužel se objeví přihlašovací obrazovka, kde musím zadat jméno a heslo, což mám (asi) vypnuté). Naštěstí si to pak už pamatuje rozlišení (800x600 72 Hz), takže obraz vyplňuje 9/10 obrazovky (oproti Windows, kdybych obraz nastavil pomocí tlačítek na monitoru, zabral by asi celý). To ale není řešení. Byl jsem vyrozuměn, abych zeditoval jisté soubory, popř. přejmenoval ten či onen, avšak na rozdíl od Recovery módu (kde naběhne Linux jako Root) mi naběhne v GUI jen účet "martin" a ten nemá právo editovat soubory uživatele "root" (a u něj je heslo o 8 znacích, které jsem ovšem nenastavoval a nejde změnit - navíc to ani nic nenapíše). Navíc jsem zjistil, že nevidím ani jeden disk s FAT32 (CD-ROM a CD vypálená ve Windows ale ano, jen nepočítejte s tím, že tady spustíte EXE soubory - na to potřebujete nějaký emulátor, který zde bohužel chybí (alespoň pro DOS by tam mohli nějaký dát)). Tak uvidíme zítra (snad se to povede, protože odjíždím na týden na dovolenou). No jo, začátečník. Alespoň zatím využívám ten 20 GB prostor pro 512 MB swap soubor pro Windows (a opakované spuštění aplikace je tiché a rychlé, jako ostatně všechny činnosti v Linuxu, asi to bude tím diskem). Zatím jsem alespoň přeinstaloval balíky Angličtiny a Češtiny (nutno vložit CD) ve správci balíčků (člověk nikdy neví, co může pomoci).
Tak, další hodinová mini diskuze je za mnou a já jsem chytřejší. Takže nejprve změnit heslo uživatele ROOT. Nabootujeme do Recovery módu a prostě zadáme PASSWD, pak zadáme 2x heslo (ideálně to samé, co u uživatele). A pozor, Linux rozlišuje malá a velká písmena (hlavně u souborů a adresářů si na to dávejte pozor). A když už jsme tady, tak jsem rovnou provedl přejmenování daného souboru a ještě zakončení instalace. To se provede takto:
sudo mv /etc/inittab.real /etc/inittab
sudo /usr/lib/base-config/menu/finish new
Pak už jen stačí restartovat počítač a můžete normálně nabootovat do svého krásného účtu. Také pak můžete jít jako ROOT a zeditovat soubor /etc/x11/xorg.conf, a já jsem raději odmazal všechny výskyty rozlišení 1024x768 (když to jde tak špatně) a do 8 bitů jsem přidal 320x200, kdybych někdy chtěl spouštět tyto aplikace. Jinak ještě, pokud Vám to někdy nepomůže, do konzole se také dostanete pomocí CTRL+ALT+F1 a z ní se do GUI vrátíte pomocí ALT+F7. Je to ale celkem zbytečné, když můžete využít Terminál, který se chová jako CommandLine ve Windows XP (prostě je Microsoft žabař, zase poslední).
Tak ta změna rozlišení se ukázala jako blbina, protože pak nešlo vůbec nastartovat GNOME prostředí (X server). Protože zatím ještě neovládám textový editor v konzoli, provedl jsem prosté obnovení disku s Linuxem. Zase jsem tedy změnil heslo a provedl ty dva příkazy. Tentokrát jsem se musel zalogovat, opět to napsalo, že nemůže nastartovat HAL (čemu to vadí, zvuk šel, jen se musí vytáhnout hlasitost vpravo nahoře do 1/2 a v Aplikacích/Zvuk/Nastavení hlasitosti se musí dát u PCM plná), ale to se objevilo jen 1x (pak už ne). Nevím proč, ale musel jsem tentokrát nastavit i znovu rozlišení a vůbec všechno (že by to bylo tím, že jsem neobnovil Swap disk?). Když jsem se nalogoval do Rootu (bez odhlášení), tak jsem ho opět nastavil a po odhlášení jsem zase dostal černou obrazovku. Naštěstí po stisku C+A+F1, A+F7 a zalogování už jsem se vrátil. Divné. Moc divné. Ale hlavně, že to chodí. Navíc se už neobjevuje zpráva o konfiguraci PalmPilota, která mne otravovala před těmi dvěma příkazy neustále... Ale zatím Linux v pohodě startuje (i po resetu) hned do mého Profilu. Textový start trvá asi něco málo přes minutu, grafický pak necelou minutu. Díky novému HDD (na 90%) ani neslyšíte, že se něco startujte. Ale to se už opakuji. Teď, v čem je Linux oproti Windowsům jiný, resp. v čem je stejný.
Takže, Linux s X serverem a grafickým prostředím používá také okénka, menu, myš, ikony, posuvníky, atd. Na rozdíl od Windows ale můžete otevírat další okna nebo akce kdykoliv, a to i když je kurzor ve stavu "pracuje se", prodleva je stejná (tedy ne jako ve Windows, kde jste dali spustit program a mezitím žádná další ikona skoro vůbec nereagovala - mluvím o Windows 98 na P350; že to XP umí (pokud to umí) na 2 GB CPU není nic extra). Na rozdíl od Windows může mít každý uživatel až 4 pracovní plochy, tj. je možné si otevřít např. 3 okna, a když už se nevejdou, nebo je při tom přepínání zmatek, kliknete vpravo dole na jinou plochu a otevřete si další okna. Lišty jsou dvě. Nahoře jsou hodiny, zvuk a hlavní menu (včetně ikon rychlé volby) a dole jsou plochy, ikona pro schování všech oken, a jako ve Windows naběhnutá okna v aktuální ploše (jejich symboly a jména). Každé okno má tlačítko minimalizovat, maximalizovat a zavřít, takže uživatel Windows se naučí v GUI dělat asi tak za 5 minut a za 1 hodinu už budete mít kompletně všechno nastavené. Co se týče programů, je jich tam hromada. Např. spořiče, jen těch nainstalovaných jsou desítky. Navíc si můžete kdykoliv změnit vzhled systému (jako v XP), přepnutí trvá asi 1 vteřinu (obrázek na ploše je samozřejmostí). V aplikacích zde najdete Open Office, asi 5 programů na grafiku, 7 (asi) na video a zvuky, asi 12 systémových nástrojů (terminál, editor "registru"), pak textové nástroje (asi také 5), a pak ty "normální", jako mapa znaků, atd. (ukážu to na obrázcích, až se mi podaří namountovat (připojit) disky s FAT32). Spustit můžete cokoliv stejně jako ve Windows přes Spustit program. Novinka je plocha. Pokud vložíte CD, objeví se mechanika CD-ROM na ploše (a dost často nemůžete CD vysunout přes tlačítko na mechanice, jen stiskem na ploše/ikoně Vysunout). Co se týče správy zařízení, nevím, jak to chodí, ale nainstalovalo se mi kompletně všechno (2 grafické karty, zvuková karta, síťová karta, modem, CD-ROM a vypalovačka) automaticky, ani jsem o tom nevěděl. Zvuky 100% hrají. Také je škoda, že GRUB nenabízí jako primární volbu Windows, ale jen Linux (ale to určitě někde půjde nastavit).
Největší problémy asi budete mít se systémem souborů v Linuxu. Všechna zařízení (včetně disků, USB, Flashů, CD, atd.) se totiž umisťují do kořenového adresáře jako složky, odkud je můžete otevřít, atd. Prostě se vším (i se zvukovou kartou) se v Linuxu pracuje jako se soubory. V Ubuntu je to trochu zjednodušené, že alespoň na disketu a CD mechaniky se dostanete z Počítače, kde je také Systém souborů. V něm je už spousta tajemných adresářů, které zatím ani já nechápu, ale snad se to časem naučím (na Internetu je spousta návodů, pro začátečníky, kteří si už prohlédli www.ubuntu.cz tu je ještě www.abclinuxu.cz). Každý uživatel má svůj vlastní prostor a své vlastní soubory, u kterých si můžete vždy nastavit, jaká práva budete mít Vy, jaká Vaše skupina a jaká všichni ostatní (většinou můžou všichni číst, ale zapisovat jen Vy). Docela mne štve, že se nedají "Windows" disky připojit normálně přes nějakou ikonu, ale je to nutné udělat příkazy, resp. přes startovací skripty. Ale i s tím Vám poradím (až se to povede). Zatím jsem si zjistil, že první disk (původní) má partition 6.2 GB FAT32 (0) a 1.2 GB FAT32 (1), druhý disk má 2.1 GB EXT3 (0), 10 GB FAT32 (1), 1 GB SWAP (2), 6 GB FAT32 (3) a necelých 20 GB FAT32 (4). Nejprve se musí (např. v adresáři /mnt) vytvořit adresář, na který se připojí (namapuje, jak chcete) další disk (nebo zařízení), v našem případě se pokusím o C, D a G, což jsou disky A0,A1 a B4 (asi).
Natípal jsem pár obrázků, takže se můžete podívat, jak to všechno vypadá (přenášel jsem to přes 3.5" disketu, protože se mi zatím nedaří mountovat disky a veškerá (95%) nápověda je bohužel jen anglicky a navíc zatím nevím, kde co hledat). No, jaké mám další poznatky? Vypadá to jako Windows, ale není to Windows. Jistě jste si už všimli spuštěných více ploch (aplikace můžete mezi nimi i přenášet, a to i jen některá jejich okna). Některé aplikce (GIMP) jsou sice možná trochu zmatenější, ale to určitě není chyba systému. Nastavení v Open Office je sdružené, takže z jedné aplikace můžete nastavit všechny (pro začátek alespoň tak nějak, jak si myslíte, že by to mohlo chodit). U většiny oken si můžete nastavit jejich rozměry (a to i u těch, u kterých nelze dát Maximalizovat, s čímž má problémy i Windows). Co se týče rychlosti, tak ta je srovnatelná s Windows 98 na stejném stroji. Např. GIMP se startujte asi 15 vteřin (jako PhotoShop), Open Office sice startuje déle než MS Office, ale jakmile máte jednu aplikaci spuštěnou, ostatní už nabíhají velmi rychle. Ono popravdě, je to jako Windows XP, máte zde grafické styly a navíc u každého souboru je pokročilé nastavení práv. Uvědomme si, že toto je P2 350 MHz a z vlastní zkušenosti vím, že na 2 GB CPU se stejnou RAM (128 MB) běží Windows XP (s vypnutou veškerou grafikou) ještě pomaleji (např. otevřít Tento Počítač trvá někdy až 5 vteřin)! Pro každou složku si můžete nastavit i vlastní pozadí (a k souborům navíc i 2. ikonky, např. že to je Váš oblíbený). Co se týče bezpečnosti, mohly by na tom tyto dva OS být stejně, takže rychlostně Linux vede. Spoustě věcí se ale budete muset naučit (nehledě na to, že pokud budete chtít, aby na Vás mluvil "Word" česky, musíte si stáhnout z Internetu český balíček - pokud máte ale doma ADSL, resp. jakýkoliv Internet, Správce balíčků to udělá za Vás), je to prostě prakticky jiný systém. Co se týče mě, nejsem sice odborník, ale až zvládnu Shell, budu umět toto:
MS-DOS (a jeho odrůdy, jako DR-DOS, i když jen částečně)
Microsoft Windows 3.11 (žádná legrace)
Microsoft Windows 95 (když máte 98, spousta věcí Vám chybí)
Microsoft Windows 98, 2000 a XP
Ubuntu Linux a Linux Shell
Pokud Vím (člověk se musí pochlubit), Olda už zapomněl většinu DOSových příkazů a to jsme prošli skoro stejnými školami (na ZŠ), resp. kroužky. Zatím vidím u Linuxu jediný rozdíl oproti Windows: nepamatuje si nastavení velikosti některých oken (jako MsW3.11). Nevím, jestli je to naschvál, nebo se to dá úpravou některých CFG souborů upravit (v Nápovědě jich máte popsáno spoustu), ale docela to naštve. Na ploše se Vám objeví i vsunutá disketa (až ji použijete, navíc se používá spožděný zápis!), kterou můžete odpojit (proč tam ale není i GUI volba pro připojení dalších disků?), ona Plocha vůbec funguje trochu jinak (a Koš je umístěn na dolní liště). Také se ještě pokusím o aktivaci druhého monitoru (pokud to nějak jde, Windows s tím má problémy: sice mi ATi kartu nabízí, ale když si ji zapojím, tak na druhém monitoru vidím jen vodorovné barevné čáry a mezi nimi se hýbe čtvereček přesně podle kurzoru, ale to přeci není vhodné k práci!). Vidím, že jsem zase napsal nějakou tu zmatenou recenzi, ale to víte, jsem laik (ať už na Linux, tak na psaní), takže to jde tak (v pořadí), jak jsem se k tomu dostal.
No, tak se mi povedlo už připojit i mé disky (jistě jste si podle obrázků všimli, že mám i změněný horní panel, je to jako u Windows, dokonce si ale můžete změnit i popisek). Když se nalogujete jako ROOT, tak změna zůstane i po restartu (i pro Váš účet). Jen to asi nesmíte dělat, pokud svůj systém uspáváte (rozumějte, uspíte Windows, ten si zapíše data na namountovaný disk, spustíte Linux, změníte něco na tom disku a pak se pokusíte znovu probudit Windows). OS si změny zapíše do MTAB v ETC (původně jsem si myslel, že to bude v souboru FSTAB, kde jsem zapsal pro každý disk tento řádek:
/dev/hdXX /mnt/X vfat rw 0 0
kde XX je "písmeno číslo", kdy "písmeno" je číslo disku na řadiči (u mne to je A a D, protože B a C jsou mechaniky CD-ROM) a číslo je partition (a pozor, nejen logické oddíly, ale i rozšířené mají své číslo, tedy i když mám na 1. disku jen 2 oddíly a na tom 2. jich je 5, tak moje disky jsou HDA1 (C:), HDA4 (D:) a HDD8 (G:)), a X v adresáři MNT je jméno adresáře, který jste si tam udělali (můžete ho samozřejmě udělat i jinde a pak jen změnit tuto cestu; já jsem si to dal sem a pak jsem si v ROOTu udělal Odkazy na tyto adresáře a ty jsem přesunul do složky /home/martin/desktop). U disků VFAT se ale nedají nastavit práva. Pokud chcete změnit přiřazení disků, stačí editovat MTAB a změnit daný řádek (příkládám ještě ukázku řádku z FSTAB):
/dev/hda1 /mnt/C vfat defaults 0 0
Jak to pak bude vypadat se můžete podívat na moji plochu (je samozřejmé, že ve správci bude (může) vypadat jinak, stejně jako téma, ikony, panel, atd.). Docela jsem se už s Linuxem (alespoň, co se týče jeho grafické části) naučil pracovat. Zatím je tu ale problém se správným kódováním češtiny na Windows discích. Stejně tak, pokud zapíšete z Linuxu např. na disketu soubor s LFN (dlouhým názvem), uvidíte ve Windows jen prvních 8 znaků (oproti tomu Linux s FAT32 problémy nemá). Na disketu zapisovat lze (pokud se na ní ovšem např. odkážete přes Odkaz, který se vytvořil zkopírováním ikony diskety na Plochu do jiného uživatele, tak to také nepůjde).
Všimněte si také, že si pro každou ikonu lze nejen nastavit obrázek jako takový (jako ve Windows, to ale platí prakticky pro cokoliv), ale také přídavný symbol. Co se týče těch disků a toho kódování, zavítám asi na Internet... Co se týče obrázků, Linux podporuje hodně formátů (i ty Windowsovské), ale co se týče filmů, zná sice Real, Quick, MPEG, AVI a další, ale tato distribuce pro ně bohužel nemá kodeky (zde se jim říká dekodéry), takže se budou muset stáhnout z Internetu (pokud jste připojeni, myslím, že by to mělo jít samo). Oproti Windows si můžete u obou panelů nastavit (kromě automatického schovávání) i zasouvání do stran (pomocí objevivších se tlačítek), takže budete mít více místa na okna (u každého z nich jde opět nastavit vlajku "vždy nahoře"). Další problém je spojení Linuxu s Windows po síti. Asi na to potřebujete Sambu, nebo něco podobného (vzhledem k tomu, že se dá nainstalovat pomocí Správce balíků, snad je i na přiloženém CD, které má teď půjčené Olda a nějak se nemá k tomu, aby ho vrátil - to je ale kamarád, co? Asi stejný, jako webmaster nebo grafik. Lituji zaměstnavatele, který mu dá práci). Uvidíme.
No, tak něco se povedlo, něco zatím ne (mimochodem, Linux si u některých oken pamatuje jejich pozici, stejně jako Windows umí obnovit po ukončení některá okna (nemyslím po spánku), a navíc si pamatuje u procházení adreářů i pozici v nich, takže nemusíte soubor znovu hledat. Našel jsem také Vzdálenou plochu a připojení ke vzdálenému počítači). Takže, nejprve problém s češtinou a se zápisem na disky FAT32 - editujte soubor FSTAB tak, aby vypadal nějak takto:
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/hdd1 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
/dev/hdd6 none swap sw 0 0
/dev/hdb /media/cdrom0 udf,iso9660 ro,user,noauto,iocharset=utf8 0 0
/dev/hdc /media/cdrom1 udf,iso9660 ro,user,noauto,iocharset=utf8 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
/dev/hda1 /mnt/C vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
/dev/hda5 /mnt/D vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
/dev/hdd8 /mnt/G vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
Nutno podotknout, že můj uživatel má ID rovno 1000, přesto to chodí. Soubor FSTAB je fakt hlavní, všechny ostatní se odvíjejí od něj (nebo od ROOTa). Teď už vidím nejen všechny Windows disky v češtině tak, jak mají být (a to včetně CD-ROM mechanik), ale také na ně mohu zapisovat! Znakovou sadu UTF-8 dnes používá většina Linuxů (u těch starších to může být "iso8859-2"). Co se týče videa, hudby a zvuků, našel jsem MPLAYER, ale zatím mi nejde spustit (nemůžu do něj dostat SKIN, prý je poškozen archiv - sice jsem teď měnil CFG a ještě to nezkoušel spustit, ale uvidíme příště), podle návodu jsem také z Internetu stáhl XMMS přehrávač a v konzoli zadal:
sudo apt-get install xmms
wget -c
Obrazky\HTTP://FRANKANDJACQ.COM/UBUNTUGUIDE/XMMS-WMA_1.0.4-2_I386.DEBsudo dpkg -i xmms-wma_1.0.4-2_i386.deb
Namísto HTTP adresy můžete samozřejmě zadat nějaký adresář na svém disku, pokud již máte balíček stáhnutý (např. "/work", ale bez uvozovek). Údajně by mělo jít ještě "sudo apt-get install w32codecs", ale to se mi nepovedlo (prý daný balíček na CD není, tak nevím). Také jsem provedl toto:
sudo cp /usr/share/applications/defaults.list /usr/share/applications/defaults.list_backup
sudo cp /usr/share/applications/defaults.list /tmp/defaults.list_tmp
sudo sed -e 's/audio\/mpeg=.*/audio\/mpeg=XMMS.desktop/g' /tmp/defaults.list_tmp > /tmp/defaults.mp3
sudo sed -e 's/audio\/x-mpegurl=.*/audio\/x-mpegurl=XMMS.desktop/g' /tmp/defaults.mp3 > /tmp/defaults.m3u
sudo sed -e 's/audio\/x-wav=.*/audio\/x-wav=XMMS.desktop/g' /tmp/defaults.m3u > /tmp/defaults.list
sudo mv /tmp/defaults.list /usr/share/applications/defaults.list
sudo rm -f /tmp/defaults.*
Ale ani to mi nepomohlo. Stále se spouští TOTEM a ten mi hlásí, že nemám žádné pluginy. Pokusím se na Internetu najít nějaký balíček ve stylu DEB nebo něčeho podobného pro MPlayer, který by se nainstaloval sám. Prostě jsem zatím tam, kde jsem byl. Přehrávač se spouští při všech možných Windows formátech (DivX, MPEG, AVI, Real, QuickTime, MP3), ale nemůže je přehrát (u některých AVI přehraje jen zvuk). Pro případ, že bych sehnal někde balíček MPLAYERu, tak by se mělo udělat toto:
sudo apt-get install mplayer-386
sudo apt-get install mplayer-fonts
sudo apt-get install mozilla-mplayer
sudo cp /etc/mplayer/mplayer.conf /etc/mplayer/mplayer.conf_backup
sudo gedit /etc/mplayer/mplayer.conf
Ty dva poslední 2 kroky jsem už udělal, ale nic (ani se to neobjevilo v nabídce). A poslední krok: instalace sítě tak, aby Windows viděl disky v Linuxu a opačně. Oldovi se to povedlo, mě ne (tak se ho pak zeptám, až budu na ICQ v práci). Každopádně se musí nainstaloval Samba (můžete použít Správce balíčků) a nastavit ji (hlavně asi stejnou skupinu). V Linuxu vidím síť Windows a skupinu RPG, ale vždy tam je jen můj počítač (a Windows zase vidí jen sám sebe). No, další problém. To by ale měly být už poslední dvě věci, které jako uživatel "přecházející" z Windows na Linux určitě budete potřebovat a můžete s tím mít problémy. A co bych Vám ještě mezitím řekl nového? Např. že se mi v Počítači (okno Linuxu) už záhadně objevily i ikony na mé 3 namountované disky (to se hodí), že "Poznámkový blok" v Linuxu zvládá editovat i několik souborů najednou a že při procházení adresáři Vám Linux zobrazuje náhledy obrázků (jen mám zatím trochu problém odlišit - asi podle ikony - spustitelné soubory).
Tak, moje poznatky jsou zatím tyto: bez přímého připojení na Internet je instalace jakéhokoliv programu prakticky pohřeb, neboť jsou provázané na další balíčky, které jako na potvoru samozřejmě nemáte. Sice jsem si už sehnal RAR, MPlayer (a to včetně skinů a kodeků), XMMS (navíc ještě kodeky) a DosBOX (popř. DOSEMU - abych mohl spustit Dosové aplikace), ale instalace se nikdy pořádně nepodaří. Když už jsme u těch neúspěchů, tak už vím, proč mi nejde síť - z nějakého důvodu totiž Linux vidí jen 1 moji síťovou kartu a zrovna tu, která není připojená v síti (integrovaná PCI s TP). Snad přijdu na to, jak zprovoznit i tu ISA (s BNC). A co jsem ještě zjistil? Panelů můžete mít kolik chcete (nejen 2 nebo 1), navíc si na ně můžete dát co chcete (hodiny, připojení k Internetu, různé nabídky, správce disků, atd.). Kdybyste chtěli více vědět, tak na Internetu je už i český manuál (http://chrool.wz.cz/), takže se tam můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí (já si asi počkám, dokud nebudu mít nějaký ten Internet... ještě se uvidí). Jinak různé balíčky si můžete stáhnout ručně z http://packages.debian.org/, ale nejsou to ale všechny a budete s tím mít hodně práce. Podařilo se mi také sehnat program EXPLORE2FS, který umožní si prohlížet data na Linux HDD i ze spuštěného Windows (na stejném počítači) ve WordPadu (že by to šlo i uložit?).
No, tak jsem ještě zjistil, že při té konverzi češtiny na HDD Vám Linux jen při startu nahlásí, že se to nedoporučuje, ale toho si nemusíte vůbec všímat (hlavně, že to chodí). Linux také podporuje takové věci, jako že uchopíte text ve "Wordu" a přetáhnete ho do konzole (a tou můžete různě posunovat, vracet se, kopírovat, atd.). No, zjistil jsem, jak také jde zprovoznit dioda NumLock při startu: v /etc/console-tools/config by mělo stačit odkomentovat jeden z posledních řádků. A také už mi funguje síť. Byla fakt potřeba nainstalovat tu ISA síťovku. Jak? Zjistíte si ve Windows, jaké má IRQ a adresu a pak zadáte v terminálu (konzoli) toto:
modprobe ne io=0x300 irq=5
Tím se aktivuje (ověřit si to můžete nejen výpisem pomocí "ifconfig -a", ale také ve Správě a Síti). Pak už jen stačí nastavit původní síťovku na nějakou jinou IP adresu a masku podsítě, popř. ji deaktivovat, a pak nastavit a aktivovat tu "novou" síťovou kartu na správné adresy. A už to chodí. Z Línuxu vidím disky Windows, z Windows se mi hlásí Linux. Ale toto vydrží bohužel jen do restartu, takže je nutné provést ještě jednu věc. Ptal jsem se na www.abclinuxu.cz, ale bohužel mi jejich rady vůbec nepomohly. Tak jsem v zoufalství zkoušel editovat různé soubory, které jsem v ETC našel (mimojiné také kvůli NumLocku, ale stále nic), až jsem nějakou náhodou zprovoznil to, co jsem chtěl. Co jsem udělal? Najděte si adresář /etc/modprobe.d/ a v něm jsou dva soubory. Do každého z nich jsem na konec dopsal 1 nebo 2 řádky (nevím, která pomohla, už se mi to nechce řešit - aneb když něco funguje, tak se v tom nešťourej):
aliases dopsat alias ne eth1
alsa-base dopsat install eth1 modprobe ne io=0x300 irq=5
options eth1 io=0x300 irq=5
Bohužel nemám ani šajn (no, trochu ano) o tom, co ty příkazy vlastně dělají (raději jsem ještě do /etc/modules připsal nakonec slovo "eth1"), ale hlavně, že to chodí :-D. Sice jsou teď aktivní obě karty, ale když je ta PCI nastavená na jinou adresu, snad by se neměly hádat. Teď už bych teoreticky mohl i na Internet (buď přes interní modem, a nebo přes Sdílený Internet z Windows 98, pokud se mi to podaří nastavit), kde bych si stáhl nějaké ty potřebné balíky (RAR, MPlayer, XMMS a NumLock).
A co se mi ještě podařilo zjistit? Týká se to programu GHOST na zálohování disku. Nevím, jestli to bylo Windowsovkým omezením (FAT32?), ale když jsem dělal zálohu 3 GB disku, udělal přesně 2 GB (no, asi bez 100 bytů) soubor, ale nic nehlásil. Když jsem v rámci čistky Linuxu od MPlayeru omylem smazal tyto soubory i z namountovaného C, tak jsem se rozhodl udělat obnovu. Jenže při 95% to nahlásilo chybu (už měl celý adresář HRY rozbalený) a po nastartování Windows byl celý adresář HRY prázdný (byly tam jen 3 soubory po 8 MB). Raději jsem neřešil, co ještě chybí a použil ještě starší (800 MB) zálohu. Pak jsem už jen doinstaloval nové kodeky na video, překladač, RealPlayer a nové hry (ty jsem ale dal raději na jiný disk, jen jejich knihovny budou ve Windows - to se hodí), a samozřejmě USB disky a foťáky. Pak jsem provedl zálohu (1.6 GB -> 850 MB) a budu se modlit, aby to příště neselhalo. Alespoň jsem si pročistil systém. A co ještě nechápu? Proč tabelátory ve WordPADu nesouhlasí s tabelátory v Poznámkovém bloku (někde se jich udělá víc, když to otevřete v tom druhém). Ještě mě čeká nová záloha Linuxu (raději tu starou nebudu přepisovat - disk je velký dost, u Windows záloh mám ještě 9 GB a u Linuxu 5 GB - já nejsem jako Olda, kterému nestačí 400 GB, mě stačí jen pár GB, vždyť jsem zvyklý na Windows 98 s komprimovaným 121 MB diskem a hodně hrami (každý pár desítek MB)).
Jinak trocha popisu systému souborů: V adresáři DEV najdete všechna zařízení, která Linux podporuje a ty, u kterých není křížek, tak ta myslím máte (ty, u kterých je šipka, nejdou myslím zkopírovat, možná že jen na FAT). Tady se moc hrabat nemusíte. V adresáři BIN je vlastní systém a jsou zde základní příkazy (něco jako DOS nebo WINDOWS/COMMAND). V adresáři BOOT je zavaděč a samotné jádro systému. ETC je adresář konfigurace. Pokud budete chtít něco změnit, najdete to tady (stačí kliknout na TXT soubor a mít práva ROOT). Jaké jsou nejdůležitější (resp. nejzajímavější) soubory? Tyto: /x11/xorg.conf a fstab. A to je zatím z ETC vše (se vším ostatním se seznámíte později, až budete zkušenější - čeká to i mne). V HOME se nachází Vaše složka, Vaše data (něco jako Dokument and Setting v XP) a hlavně Vaše plocha (kde se nachází nabídka "START" jsem ještě nezjistil). V LIB jsou asi knihovny (něco na způsob SYSTEM), do MNT si můžete připojit zařízení, TMP je asi jasný, v USR jsou nainstalované programy, hry, sdílené knihovny aplikací, atp., ve USR najdete kromě jiného také manuály k jednotlivým aplikacím. K čemu slouží ostatní adresáře zatím moc nevím (doposud jsem je nepotřeboval). Navíc se mi podařilo zjistit něco u změně GRUB menu: Primární systém při bootu si můžete nastavit v /boot/grub/menu.lst, kde je hned na začátku číslo DEFAULT položky. Tak si to odpočítejte (standardně u mne to bude 4) a nastavte si tam, kde má být při startu kurzor (pokud tam dáte SAVED namísto čísla, bude to nabízet ten systém, který jste spustili jako poslední). Tak ten swap u Windows mi na jiném disku s velkou velikostí způsobil rychlejší start grafického prostředí Windows. Co se týče té sítě, tak maličká změna. Všechny aliasy jsem odmazal a z ALSA-BASE jsem nechal jen ten řádek s install (ten s options jsem zakomentoval). Funguje to i tak, jen je nutné mít na paměti dvě věci: ISA síťovka se teď hlásí jako ETH0 (asi je instaluje dříve? Je to divné, že?) a tak je nutné prohodit jejich nastavení (já jsem dal u obou síťovek stejné adresy a tu ETH1 jsem Deaktivoval - a pamatuje si to). A ta druhá věc je to, že Windows vidí Linux počítač hned (jen vyžaduje nějaké heslo, moje nebere, snad na to přijdu), ale Linux uvidí sebe sama až za dlouho a Windows až chvíli potom (někdy to jsou až minuty). Samozřejmě, pokud si připojíte disk sami (dáte Připojit server, Sdílený svazek Windows, napíšete název počítače (např. MIREK) a pak název disku (např. "A (DISKETA)")), tak na něj můžete ihned. Je to divné, ale někdy i ve Windows chvíli trvalo, než se počítače propojily. Zjistil jsem, že Windows 98 narozdíl od své SE edice nemají Sdílení internetu (najdete ho ve vlastnostech Internet Exploreru na kartě Připojení dole), takže se takto do Síťě nedostanu. Budu si muset asi natáhnout tel.kabel k modemu a doufat, že ho rozchodím (podle mne totiž Linux nemá tento modem správně nainstalovaný: sice ví, že to je Motorola, ale bere ho jako Unknown; Windows ho má jako SM56 FaxModem na PCI COM4, tak uvidíme, jestli nenajdu ovladač). Internet tu potřebuji k doinstalování těch balíčků, i když jen dočasně (dial-up; sice tu nabízejí Wifi asi za 350 Kč / měsíc (asi 256 nebo 128), ale proč to kvůli chvilce zařizovat, když to mám v práci zadarmo přes ADSL 512 kpbs). Navíc bych musel platit anténu, kabely, atd. Zatím jsem si alespoň nastavil telefonní číslo, heslo, jméno a vybral modem SSTY0 (nebo něco takového). Toto mapování zařízení mne docela štve (není poznat co je co). Navíc je tu jiný problém: proč např. GUI dokáže odpojit připojené svazky, ale pro jejich připojení se musíte namáhat s textovou konzolí? Proč nejde přidávat zařízení v jejich Správci? Olda mi vůbec nepomohl, protože na ICQ není a vymlouvá se, že musí chodit pracovat (a kvůli tomu např. už 6 měsíců nesáhl na herní WWW stránky nebo 12 měsíců neudělal aktualizaci - na instalaci Linuxu si ale čas očividně našel).
Tak, po další informací z fóra se mi podařilo vylepšit nastavení té síťovky. Ten řádek z ALSA-BASE můžete smazat (prý by to mohlo dělat nepořádek) a jednoduše si najděte soubor /ETC/MODULES a tam (u mne raději před řádek s ETH1) připište prostě "ne io=0x300 irq=5". Bude to chodit stejně (když bude Linux spuštěný několik minut, tak se k němu pak Windows přihlásí rychle, téměř hned po odkliknutí přihlašovacího okna "přihlášení do sítě Microsoft". Přišel jsem také, jak zpřístupnit počítači s Windows disky Linuxu (teď už se na heslo vůbec neptá, rovnou jde na věc). Editoval jsem soubor /ETC/SAMBA/SMB.CONF tak, aby poslední řádky vypadaly nějak takto:
[global]
security=share
guest ok = yes
valid users = guest nobody
domain guest group = nogroup
guest account = nobody
[C:Windows]
path = /mnt/C
available = yes
browseable = yes
public = yes
guest ok = yes
valid users = guest nobody
writable = yes
Pro každý další disk zopakujete tu druhou sekci (tyto sekce Vám vytvoří i GUI, když dáte Sdílené adresáře, ale upravit si je budete muset ručně). Prakticky by možná stačilo do VALID users přidat uživatele MARTIN, protože tak se jmenuje uživatel v tom druhém Windows. CD-ROM jsem zatím nepřipojoval (z Windows ano, ale z Linuxu ne - případně jen stačí odkomentovat pár řádků v sekci [cdrom]). Přišel jsem také na to, že když ukládáte soubor tam, kde už stejný existuje, vytvoří se jeho kopie (BAK), která se liší znakem "vlnovka" u přípony. Můžete také kopírovat soubory tím, že je chytnete v jednom okně a přesunete do jiného. Prostě jako ve Windows. Teď už jen ten Internet. Zjistil jsem, že Debian (a tedy i Linux) dokáže číst balíčky z Red Hat, takže jsem si na webu Motoroly stáhl soubor RPM a nainstaloval ho speciálním nástrojem zadáním:
alien -t /home/martin/sm56-06.05.00-1.rh7.i386.rpm
Dlouho (asi 15 vteřin) se něco instalovalo (nic se pak nenapsalo), ale modem se stále tváří jako unknown. Tak nevím. Ale snad se na to přijde :-), jako u všeho. Dále jsem provedl (pro mne) důležité zjištění: pokud používáte příkaz MAN pro informace o příkazech, ukončíte ho klávesou "Q", abyste nemuseli neustále zavírat terminál :-D.
Díky fóru(mu) jsem našel na adrese www.sm56.tk další ovladače pro Linux. Zvolil jsem tedy verzi pro GCC 3.0, které jsem si z CD doinstaloval, ale protože jsem zapomněl tu sekvenci, jako se to má instalovat (je tam napsaná), která je:
Login as root
gunzip sm56-gcc2.tar.gz
tar -xvf sm56-gcc3.tar
cd sm56-gcc3
make install
Tak jsem si raději archívy rozbalil ve Windows pomocí WinRARu, a v Linuxu jako ROOT spustil Makefile. Což byla asi chyba, protože po krátné instalaci jsem restartoval Linux (modem stále chyběl), ale hlásilo to chyby, několikrát se to pokusilo nastartovat X server (vždy se to přeplo zpět) do textového režimu, a nakonec to zobrazilo chybové TXT okno a zaseklo se. Protože to hlásilo i něco ve smyslu (při mountování) VFAT je neznámý souborový systém, řekl jsem si, že je asi v háji jádro. V dokumentaci sice je, jak jej znovu zkompilovat, ale zběžně jsem nenašel zdrojáky. Tak jsem to udělal jinak: Zálohoval jsem si následující tři soubory pomocí FS2EXPLORERU na disketu ve Windows a pomocí Ghosta jsem obnovil jak Linux oddíl, tak jeho swap (ten šel rychle):
/etc/modules
/etc/fstab
/etc/samba/smb.conf
Hned po spuštění Linuxu jsem zjistil, že mám naštěstí zálohu už z doby, kdy mám dokončenou instalaci, nakonfigurované aplikace, GUI, přidané tiskárny, atd. Alespoň o práci méně. Z CD jsem nejprve nainstaloval Sambu, a pak jsem z diskety ručně přepsal výše zmíněné soubory. Ručně jsem ještě editoval soubor:
/boot/grub/menu.lst
A zvolil si znovu defaultní OS můj Windows (aby se nebootoval Linux, když zapomenu vybrat z nabídky). Vytvořil jsem v /MNT opět tři adresáře (C,D a G - velkými písmeny, v mém případě). Pak jsem Linux restartoval (během mé práce jako Root jsem si už hned po přepsání všiml, že se objevily v Počítači i další tři disky, ale ještě nebyly připojené - uživatel Martin je ani neviděl). Po naběhnutí bylo vše, jako předtím. Samba nabízela adresáře ke sdílení, disky byly připojeny. Ale nefungovala síť, resp. chyběla ta ISA síťovka. Tak jsem najel do ROOTa (obdržel jsem mimo jiné varování, že FSTAB není zakončen posledním prázdným řádkem). Do konzole jsem napsal MODPROBE NE IO=0x330 IRQ=5 a pak ještě raději UPDATE-MODULES. Nevím, jestli to mělo nějaký efekt (síťovka se samozřejmě dočasně objevila jako ETH1), tak jsem se šel podívat na ten FSTAB. Byl hlášen jako neznámý typ (taková zelená stopa), Textový editor ho odmítal otevřít, že prý má neznámé kódování a nenechal si žádné vnutit. Nakonec jsem spustil OpenOffice "WORD" a načetl soubory tam (kódování jsem nechal UTF-8, jen jsem jako oddělovače řádků vybral zdvojené CR+LR = už si to bude pamatovat), zkopírovat do Textového editoru, přidal prázdný řádek a uložil (přepsal). Totéž jsem raději provedl s MODULES, protože také nešly otevřít. No, a po restartu to zase chodilo. NE síťovka se objevila jako ETH0 a už fungovala i síť (jen jsem musel ještě napsat do Sítě jako doménu RPG). Tedy až za několik minut (no jo, Samba). Teď si ještě celý disk s Linuxem zálohuji a pak zkusím znovu ty ovladače (třeba jim vadily nějaké rozvrtané balíky). Celý OS se mi ale teď startuje o trochu rychleji (hlavně při startu X se "půl hodiny" nezkouší frekvence). A co jsem si také všiml? Po 30 startech Linux spustí automaticky něco jako DEFRAG, resp. SCANDISK (pokud to neuděláte ručně), ten trvá u 2 GB asi necelou 1 minutu. Linux dobře čte TXT v kódování Windows (Textový editor z Poznámkového bloku nebo WORDpadu), jen má problémy s konci řádků (Entery), dává místo nich takové značky. Word v OpenOffice to však zvládá i s nimi bez problémů. Olda teď dostal (koupil si) časopis Linux+ a tam má na 2 DVD instalaci Debianu, tak mu snad půjde (zatím se mu nedaří zprovoznit KDE). Ale zkoušeli jsme nějakou tu Live dibstribuci NewGeneration (nebo tak něco) a nejen, že to má asi 5x více programů než Ubuntu (alespoň z těch hned po instalaci), ale dokonce to má i kodeky pro DivX (proč takovou základní věc nenajdeme v Ubuntu, když to má i přehrávač?). ALe zprovoznit Internet (přes Wifi a síťovou kartu) šlo hned po zadání adres (DNS, IP, brána, atd.). Nevýhoda je v tom, že cokoliv nastavíte, po restartu ztratíte (leda, že byste celý obsah disk zkopírovali na HDD i s boot sektorem). Jinak, co se týče připojování disků, pokud budete chtít z nových (FAT32) disků ještě něco spustit, musíte do FSTAB mezi ty parametry napsat ještě slovíčko "exec", např. k tomu kódování češtiny.
Zkusil jsem znovu nainstalovat ten modem a výsledek byl stejný. Možná, že by stačilo, kdybych spustil jen SM56inst, ale kdo ví. Tak budu asi bez modemu. Snad se mi sem podaří někdy přivést Oldu s notebookem s Wifi, přes nějž se (pomocí ETH1) připojím na chvíli k netu a vše potřebné si stáhnu. Vy, kteří máte bezdrátový Internet, tak jste v pohodě (nebo Vy, kteří máte např. externí modem se standardní sadou příkazů). No, končíme v podstatě optimisticky :-). Dále je to už na Vás. Rozhodně to bude vyžadovat buď naučení se všech příkazů konzole (pokud budete chtít v Linuxu něco dokázat) a hlavně významu konfiguračních souborů, postahovat spoustu balíků a modlit se, aby fungovaly, nebo si obstarat (např. z časopisu Linux+) DVD zdarma, kde najdete kompletní distribuci Red Hatu (cca. 7 CD) postavenou na Debianu. Tam už máte všechno zařízené (jako Olda: jedna z jeho Live distribucí už namountovala všechny Windows disky a to včetně NTFS, pro připojení do WiFi sítě stačilo zadat jen IP, DNS, atd. adresu, nainstalovaných programů bylo asi tak 10x více než v Ubuntu a to včetně MPlayeru (který se ale nepoužíval, namísto toho tam byl jiný, který ale s DivX neměl problémy, ale to se už opakuji). Záleží, zda to chcete tahat z Internetu nebo to už máte doma na nějakém disku. Rozhodně si myslím, že Linux má budoucnost a že kdyby současná verze třeba jen tohoto Ubuntu přišla v roce 1995, byl by Windows v propadlišti dějin. Dodneška nechápu, proč lidi stále lpí na Windows, který padá (bohužel i XP a to se v nich nemusíte ani moc hrabat - což Vás ale vystavuje nebezpečí napadení hackerů). OpenOffice v Linuxu hravě otevře všechny formáty souborů z Microsoft Office, grafické editory umí pracovat se všemi formáty u Windows, Mozzila prohlížeč hravě nahradí Internet Explorer (a navíc si zde můžete zakázat vyskakující Pop-Up okna), je to všechno zadarmo (a hlavně legálně, správa takového OS není o nic složitější než správa Windows XP a ani ho nemusíte ukrást - Microsoft se honedbá, kolik % trhu zabírají Windows, ale kdyby bral jen ty legální, tak spadne těsně nad úroveň Linuxu) a co se týče her, pro Linux jich existují stovky a to včetně takových velikánů jako je Quake 3 nebo Half Life 2 (nebo 1?) a popř. není problém spustit Emulátor DOSu (např. pro starého dobrého Dooma) nebo vůbec celého PC, kam si můžete nainstalovat např. Windows 98 a hrát v něm Windows hry. Co se týče hardwaru, Linux má stále ještě trochu problémy s některými kousky (např. modemy), ale 99% HW najde už během instalace (a to včetně mé Sound Blaster 128, se kterou si nebyly schopny tři verze Windows 98 poradit ani během chodu - buď to nehraje vůbec, nebo se to musí po 3 restartech reinstalovat, nebo to nehraje pro DOSové hry (resp. je to kousne) nebo se musí (i pro Windows) aktivovat DOSOvým mixerem a testerem). Volba je ale na Vás. Rozhodně vidíte, že pro menší firmu je legálnější a výhodnější určitě ten Linux (zvláště, když se ho naučí nastavit i takový Windows uživatel, jako jsem já) - kolik byste dali např. jen za Office, který určitě používáte (a kolik jste za něj ve skutečnosti dali)? Jste ochotni riskovat velkou pokutu nebo zabavení počítačů, až to na Vás nějaký Váš zaměstnanec ve vzteku (např. z propuštění) "práskne"? Tak, to je zatím vše, snad Vám alespoň něco tento článek dal.