Požitek z 2D filmů ve 3D:

    Dívat se na 3D film je vždy zážitek. Pravda, zatím jsem jich viděl tolik, kolik mají rozměrů. Poprvé černobíle v Dukovanech, podruhé barevně doma přes Red-Cyan brýle, a potřetí v Disneylandu v polarizačním 5D kině. Nicméně, nejrozšířenější metoda pro domácí použití - R-C má hrozně málo filmů. Polarizační brýle jsou o něco dražší (50 Kč papírové, 450 Kč plastové), ale filmy na ně také jsou (a možná jich je i více). Ale co ty ostatní filmy, jako např. Hvězdné války, Vetřelci, nebo z mého oboru - animované? Ty ve 3D nejsou téměř vůbec (Shrek 2 není můj oblíbenec, takže ho nepočítám).

    Kdysi (už je tomu přes půl desetiletí) u nás nabízeli brýle, které se připojily k televizi a produkovaly 3D obraz. Taková aktivní sada i s dekodérem stála přes 20.000 Kč. Teď jsem si na to vzpomněl a začal jsem se po tom shánět. Nejprve jsem se zeptal na různých fórech. Tam se mi ale pouze potvrdily mé informace. Na projektory lze dát 3D, ale buď potřebujete 2 projektory a polarizační filtry, nebo 3D projektor. Jejich cena je od 20 do 100 tisíc, podle toho, zda je koupíte u nás (dražší) nebo v USA (levnější). Nicméně, hlavní problém zůstal - když nemáte 3D film, neuvidíte 3D obraz.

    Díky nakopnutí jsem ale narazil na článek o brýlých eDIMENSIONAL (zkráceně E-D), které nabízí firma https://edimensional.com/. Na tom by nebylo ještě nic zvláštního (sada páru brýlí (otázkou je, zda se myslí 2 oči nebo 4 oči) s příslušenstvím stojí $70, tj. 1610 Kč), nicméně tato firma vyvinula i počítačový program 3D Plus, který dokáže v reálném čase převést 2D obraz na 3D (nebo lépe řečeno řekněme na 2.5D). Podle ohlasů to prý funguje fakt dobře. Tato legrace stojí $30, tj. 690 Kč. Ale potřebujete samozřejmě počítač a pro každého člena rodiny vlastní brýle. Firma vyvinula též i přístroj VirtualFX 3D TV Converter, který vypadá jako videohry, a dostanete k němu 2 brýle (dají se i přikoupit). Ty jsou asi jiné než ty první, protože nestojí stejně. Výhoda této hračky je v tom, že se jen připojí mezi DVD a TV a můžete se dívat. Nevýhoda je, že to stojí $99, což ovšem není zase až tak moc (2.300 Kč), ale hlavně, že to prý nepodporuje normu PAL a také LCD displaye (tedy i projektory), takže se na to musíte dívat jen na americké televizi. Pokud Vám to stačí (a Vaše TV NTSC umí - a Vaše DVD ho vytváří), tak máte volbu jasnou.

    Mě to ovšem nestačilo. Výrobce totiž u těch prvních brýlí udává, že fungují sice na LCD obrazovkách počítačů (pokud mají 85 Hz, 1280x1024 rozlišení a obnovovací dobu po 12 ms, u CRT prý stačí 120-160 Hz a je vymalováno), ale o LCD projektorech si prý máme nechat jen zdát. DLP projektory prý možná fungují, ale údajně z důvodu, že projektory má jen málo lidí (?), tak se tím zatím moc nezabývají (že by staré stránky?). Co se nestalo, našel jsem stránky (znal jsem je už delší dobu, jen jsem nevěděl, že to je ta samá firma) výhradního dovozce této techniky k nám. Tak jsem jim hned napsal (a výrobci raději také, abych to měl z více zdrojů). Tyto samé brýle k nám dováží pod názvem E-D Glasses WIRED společnost http://business.highinthesky.cz/shop/. Jedny brýle s CD, adaptérem a dekodérem stojí 2.290 Kč. Prodejna se dušuje, že to prý opravdu funguje, že to má otestované a hlavně, že jsou brýle kompatibilní s LCD panely. Uvidíme, co mi odpoví ohledně LCD projektorů. Stejný internetový obchod k nám dováží i 3D Plus 2.0 za cenu 1.590 Kč. Počítač prý stačí 550 MHz se 128 MB RAM a Windows 98 (program potřebuje ale něco, co bude DVD přehrávat, např. WinDVD nebo PowerDVD6).

    Takže, pokud nemáte tak výkonný počítač (jako já) a nemáte žádný volný (jako já :-D), budete si muset dokoupit nějaký šunt. Já jsem našel přesně tento typ za 1900 Kč. Monitor k tomu není potřeba, protože pokud to opravdu bude fungovat i na LCD projektoru, tak se VGA výstup připojí přímo do projektoru - vzhledem k odděleným složkám RGB by to mělo být kvalitnější než S-Video (jestli ne, tak jsou dvě možnosti: vykašlat se na to, nebo si koupit DLP projektor za 19000 Kč u nás, nebo 3D DLP projektor z USA za 18.000 Kč (jenže k němu potřebujete asi až shutter brýle, a pokud nestačí ty obyčejné za 2000 Kč, které se normálně prodávají, tak se musí koupit aktivní shutter za 9000 Kč / kus!) - fakt nepoměr!). Pokud nebudete přehrávat DVD filmy přímo v počítači (jako já) - kde byste potřebovali přímo 5.1 zvukovou kartu a pokud nemáte kino (DVD přehrávač) nebo subwoofer s 5.1 vstupem pro externí zařízení (jako já), musíte ještě koupit další 5.1 reproduktory (doporučuji Génius 5.1 ve dřevě za méně než 1500 Kč - hrají fakt suprově) - budete potřebovat TV kartu (je to levnější a zabere to méně místa než zvláštní reproduktory, asi 1100 Kč; pokud však máte kino jen v PC, není co řešit - máte DVD mechaniku a reproduktory, takže vlastně Vám stačí jen program a brýle). Protože mi do projektoru jede obraz přes pozlacený S-Video kabel, koupím si rozbočku, jeden půjde do projektoru a další do vstupu TV karty. Projektor se naštěstí umí přepínat mezi vstupy, takže pokud si pustím DVD, tak i při zapnutém PC s 3D obrazem si budu moci vybrat, zda chci 2D nebo 2.5D (navíc se dá pro každý vstup zvlášť nastavit, což je asi samozřejmost). Pokud by to na LCD opravdu nešlo a byl potřeba DLP, tak je o 1000 Kč levnější než tento můj LCD. Otázka je, za kolik by se dal ještě prodat (je starý rok a má odsvíceno asi 150 hodin).

    Když to sečteme, tak za HW a SW (připočíst ještě Windows) dáte v základu (otázka jest - koupit program v USA nebo tady?) 4700 Kč. A za každého člena kinosálu, který se bude chtít dívat současně je příplatek 2.300 Kč (jedny samozřejmě budete potřebovat pro sebe, takže soukromé kino stojí 7000 Kč, pro dvě osoby 9300 Kč, pro 4 členou rodinu asi 13.900 Kč plus poštovné). Není to mnoho (když vezmete, kolik stály ty jedny brýle kdysi) a i když jsem se zavázal, že teprve až si koupím auto (další, tj. za rok), tak kromě dvou dovolených už stejně nikam nepojedu, zvýšení odvodu na důchodové zajištění o 1400 Kč kvůli max.podpoře a navíc úspoře na daních mne nijak nezatíží, že bych si to koupil tehdy, a klidně za 20 tisíc, ale vzhledem k té ceně (která se mi stejně začíná zdát celkem vysoká :-)) to bude možná už dřív. Uvidíme, zda to vydržím alespoň ten rok :-). Třeba výrobce ještě něco zlepší (dají se např. koupit i bezdrátové brýle, ale cena o 500 Kč vyšší mi vzhledem k tomu, že budu mít počítač tak říkajíc za zadkem, připadá jako zbytečně vyhozené peníze). Uvidíme, zda budu přesvědčen o funkčnosti této koupě. Pokud ano, napíši ještě více. Kdyby Vás zajímaly polohovací snímače (něco jako VR helmy), tak se dají sehnat už od 600, resp. 1400 Kč.

    Zkusil jsem se optat ještě prodavače 3D Plus, zda tento program dovede nejen přehrávat DVD, ale také převádět 2D obraz z TV karty. Mezitím jsem se porozhlédl po internetu a našel pár recenzí, které se týkají tohoto produktu:

http://games.tiscali.cz/hardware/recenze/3dedglasses/index.asp

http://blog.lide.cz/topivko/2003/07/09/69

    Tyto jsou velmi kladné. Na fóru (http://forum.liveforspeed.cz/archive/index.php/t-141.html) je ovšem odkaz i na zápornou, kterou jsem četl už před týdnem: http://www.startrekgames.cz/3dglasses.html.

    Tady se člověk dozví (kromě toho, že E-D brýle jsou tzv. "závěrkové", tedy shutter) třeba i to, že by teoreticky NVidia měla s 3D Stereo drivery umožňovat i výstup v anaglyfu (R-C), kdy jedno oko (pravé) vidí plno barevný obraz, a druhé (levé) vidí červeně, ale díky chybějícím částem z pravého oka tak může mozek vytvořit 3D dojem. Otázka je, jak to bude fungovat v kombinaci s DVD. Co se týče LCD, tak prý není problém v tom, jaká zobrazovací technika je použita. Problém je ve frekvenci. Protože se každý snímek promítá 2x, jen trochu posunutý, a minimální vhodná frekvence pro sledování monitoru je 75 Hz (u TV stačí 50 Hz, sedíte přeci dál), musí být monitor schopen zvládnout alespoň 150 Hz. Protože LCD zvládne průměrně jen 85 Hz, tak by to dělalo 42 Hz pro každé oko. To je ještě méně než v TV. 3D Obraz by sice asi vznikl, ale bolely by Vás oči (?). Dobře, ale já na svém PC mít monitor nebudu, takže můžu na kartě povolit maximální frekvenci, to jest třeba také až 200 Hz. Pak by se 3D obraz měl promítat ve 100 Hz. Otázkou je, co na to řekne projektor. Myslím si, že by mělo být možné do něj pustit až 1280x1024, ale projektor podle mne asi promítá obraz jen ve frekvenci 50-85 Hz (asi podle signálu). Otázkou ale je, když pošlu do projektoru 150 Hz a on si to převede na 85 Hz, nepomíchá se signál a nezmizí 3D dojem? A jak by to fungovalo na TV, když takové řešení očividně v USA existuje (60 -> 30 Hz?). LCD monitory také mohou mít malou svítivost (protože z CRT na Vás vlastně dopadají elektrony, kdežto z LCD jde jen trocha fotonů), jenže to by u projektorů neměl být problém (údajně podle nějakého fóra přímo výrobce uvedl, že jde brýle použít i na LCD monitorech se 75 Hz, i když to asi nebude nic moc). Prý je problém v tom, že jak LCD monitor, tak i brýle (asi ty starší) mají polarizační filtry. Vidět by prý něco bylo jen tehdy, pokud by se jedno z toho otočilo o 90 stupňů. Prakticky vlastně projektor bude zobrazovat 85 Hz ale, s rychlostí 42.5 fps. Vzhledem k tomu, že DVD má 25 fps, neměl by to být problém.

    Program 3D Plus prý nepracuje v Page Flip režimu (tedy poloviční Hz se zatemňováním jednoho a druhého oka), ale v Double Synch, kdy se obraz promítá 2x rychleji jakoby přes sebe (nebo, že by to platilo jen pro jiné karty než nVidia). Uvidíme (pokud by projektor byl schopen z 85 Hz udělat jen těch 42.5, tak vzhledem k tomu, že se na to dívá ze 3 metrů by to nemuselo až tak vadit, když TV má vlastně jen 25*2 Hz, což je vlastně skoro 2x méně než dokáže projektor). No, uvidíme, co mi o tomto holografickém systému řeknou přímo prodejci. 85 Hz je očividně u projektorů do 40 tisíc standardně maximální frekvence, i když např. Acer nabízí DLP projektor za 29 tisíc, který zvládá i 120 Hz, ale na 3 metrech zase udělá jen úhlopříčku 1.9 metru, což je o necelý metr méně než můj LCD, ale zase má kontrast 2000:1 (určitě minimálně 2-4x více než můj) a svítivost 2600/2100 lm (TW20 1000/700 - já mám TW10, své parametry jsem už přesně zapomněl), nehledě na nativní rozlišení 1024x768 (a při stejné, nebo o málo vyšší životnosti). Kdybych si měl kupovat projektor teď (s tím, co vím), tak bych bral něco podobného (nehledě na to, že by se určitě dal sehnat i levnější). Ale proč zatím házet flintu do žita, třeba ten LCD nebude také tak úplně špatný (navíc byl o 7 tisíc levnější - za 18 tisíc vč.DPH umí BenQ zase jen 85 Hz, má ale také menší rozlišení, ale i hluk a větší výdrž lampy o 1000 hodin (zrovna ta výdrž u mne nehraje moc velkou roli)).

    Zajímavá je stránka, kterou jsem našel: http://www.steve3d.pwp.blueyonder.co.uk/edlinksb.htm. Jsou na ní pohromadě jak brýle, tak 3D projektor. Takže alespoň na nějakém to musí chodit (jenže tato hračka stojí přes 90.000,- a zřejmě potřebuje speciální brýle za $495, tj. přes 11.000,- Kč). Na nových stránkách https://edimensional.com/faq.php už se také zmiňují, že E-D brýle fungují i na LCD monitorech, DLP a CRT projektorech. Výrobce také udává, že bezdrátových brýlí jde připojit nekonečně mnoho, ale u drátových to prý nejde. Ovšem tyto jsou připojeny přes standardní stereo audio kabel a ten se přeci dá rozbočit, nebo ne? Výrobce dokonce prodává drátové brýle samostatně jen za $35, zatímco normální s video synchronizačním modulem za $70. Bezdrátové brýle stojí $99, extra další pár pak už jen $50. Samotný vysílač stojí ovšem jen $20. Otázkou je, co vlastně potřebujete zkombinovat dohromady. Ale mám radostnou zprávu. Našel jsem fórum, kde se jistý mužík chlubí, že se mu podařilo normálně zprovoznit edimensional brýle na LCD projektoru typu Epson EMP-30. Tenhle kousek má dokonce ještě o malinko horší nebo stejné parametry než můj (hlavně v kontrastu a jasu: 800lm a 400:1). Druhému se to prý podařilo na DLP projektoru, když snížil frekvenci karty na 60 Hz (protože více jeho projektor neumí). Prý je těch 30 Hz stejných jako 50 Hz (při 100 Hz). Tak nevím. Každopádně je tu jistá naděje.

    A teď, když se tak vracím k tomu původnímu zboží, tak jsem zjistil, že "VirtualFX 3D TV Converter" obsahuje snad ty samé 3D brýle, jaké se dají koupit zvlášť. A podle popisu funguje stejně, jako onen 3D Plus program. Ovšem, když by se koupila jen tato krabice se 3 brýlemi navíc, tak to dohromady vyjde jen 4.200 Kč (plus poštovné z USA - kolik to může být? $15?). A to jsou v tom ovšem bezdrátové brýle! To je oproti 13.000 Kč docela rozdíl, nemyslíte? Otázka: píšou, že nepodporuje LCD. Ale to psali u brýlí také, a nakonec už existuje nová verze, která s tím problémy nemá. O projektorech také nevědí nic, a přitom jsou už náznaky, že by to fungovat mohlo (prakticky, tady hraje roli jen ta frekvence). Prakticky ovšem bude vadit signál. I kdybych použil NTSC (jako že ho nemám ze Sony jak dostat - umí ho generovat jen CyberHome a ten můj zase nemá 5.1 výstup - ale bohužel, vstup přes Cinche nepřevádí Sony na S-Video, takže tím končí pro CH i projektor), bylo by to jen 60 Hz, tedy 30 Hz pro každé oko (jak to může fungovat? Očividně asi ano, když se to dá prodat). Dobře, ale bude 42.5 Hz oproti 30 Hz takový rozdíl, aby se vyplatilo do toho nacpat 3x tolik? Ale pravda, v našich podmínkách by to bylo 25 Hz (máme PAL) a když odečteme 30% dovozní přirážku, tak za 2x lepší kvalitu zaplatíme 9560 Kč, což je 2.3x tolik. I když, mohl bych si koupit software v USA spolu s brýlemi (na PC a VGA je jedno, jaký to bude signál), a ušetřil bych minimálně 30%, ale kdo mi zaručí, že v případě problémů dostanu pomoc nebo náhradu? Možná, že by se fakt vyplatilo chvíli počkat, co bude.

    Co jsem se ještě dočetl o svém projektoru, tak údajně na TV rozlišení (ať už PAL nebo NTSC) používá jen 640x480 pro 4:3 módy. Jestli při Sqeeze (16:9) využívá celé rozlišení 854x480, to nevím, ale chybí mu horní a dolní část. Možná, že by stálo za to vyzkoušet spíše režim Zoom, u kterého se dá měnit poměr v ose Y, takže by se možná dal obraz zmenšit tak, aby zabral celé plátno, a přitom byl vidět celý. Plné rozlišení se nastavuje až pro HDTV 750p (1280x750) nebo 1125i (1920x1080). U těchto režimů pak nejde využívat Sqeeze a Zoom. Ty jdou u rozlišení 800x600 SVGA a 1024x768 XGA. Takže je potřeba někde splašit 3D kartu, která podporuje spíše exotická rozlišení (alespoň pro 750p). Nemuselo by to být nutné, pokud by projektor využíval plné rozlišení pro Sqeeze. Prakticky by mohl, neboť v obou případech je osa Y zaplněna celá (spíše přeplněná), tedy 480 pixelů a vlastně se jen přidává v ose X dalších 214 pixelů. Stejně by to asi chtělo nejméně 1024x768 na ploše, aby se tam vešla celá norma PAL (768x576). U normy NTSC je to fuk (640x480). Maximum je opravdu 85 Hz, takže by bylo vhodné, aby se na počítači nastavilo toto (dávat vyšší zavání průšvihem, že projektor při redukci frekvence, pokud ji vůbec akceptuje, zruší synchronizaci s brýlemi). Moje RIVA TNT2 zvládá 75, 85 a 100 Hz (kvůli monitoru), takže kdyby to bylo na ní, tak je to zlatý střed. Také by mne zajímalo, jestli TV karta nějak nepoškodí 16:9 signál z DVD přehrávače. Ovšem toto má cenu řešit teprve tehdy, pokud 3D Plus dovede brát signál z externího zdroje (prý obsahuje také vlastní DVD přehrávač, což je v tomto případě průšvih - kdyby ho neměl, musel by umět brát signál z externího zdroje, takhle to není ale vůbec jisté).

    No, tak jsem dostal odpovědi. Z Česka (kde jsem položil asi tak 10 dotazů) mi přišlo "bohužel PROJEKTOR nelze zatím využít" (reakce na 3D Plus 2.0). Víc nic jsem se nedozvěděl. Raději jsem jim ještě napsal dotazy přímo do fóra High In The Sky, ale zatím ještě nikdo neodpověděl. Snad mne nemají plné zuby... :-) No, necháme to uležet, třeba ještě něco přijde. V Americe byli sdílnější, ale není to moc hezká odpověď: LCD projektor prý nebude pracovat (a nezáleží na počtu lumenů). Proč, to stále nevím. DLP projektory prý na 99% fungovat budou. V čem je rozdíl? Naproti tomu, TV přístroj Virtual FX prý nikdo na projektoru netestoval, ale fungovat by to prý mělo. Naproti tomu 3D Plus by prý nikdy neměl pracovat, protože byl cílený na staré CRT obrazovky. Tak teď jsem z toho jelen. Takže, 3D program, který jen generuje obraz bude fungovat jen na obrazovkách CRT, ne na projektorech, ačkoliv se na to díváte těmi stejnými brýlemi. Ovšem tytéž brýle můžete ve spojení s Virutal FX možná použít na DLP projektor, přitom to dělá to samé, co 3D Plus, jen pro menší frekvence. Hm, tak si to budeme muset přebrat.

    Ale kdyby to šlo, přeci jen - 3D brýle mají i své vlastní ovladače, takže byste neviděli 3D jen filmy, ale třeba i hry. A takový Alien vs. Predator na 2 metry velkém plátně a ve 3D, hm, to by nebyl špatný zážitek! Zatím naši recenzi zakončuji pesimisticky a budeme čekat, zda se objeví něco lepšího a hlavně spolehlivějšího. Nebo se možná jednou odhodlám a zkusím si to koupit. Vrátit to mohu bez udání důvodu vždycky. Podle mne není důvod, proč by to nemělo fungovat. Pokud to funguje na CRT a DLP, musí to fungovat i jinde. Jediné, co bude zřejmě problém, bude dostat signál z TV karty do programu 3D Plus (protože ten je zřejmě pouze DVD přehrávač). Škoda, čekal jsem něco lepšího... Ale, co jsem si tak ověřil, tak Cyan-Red brýle fungují sice i na CRT obrazovce, ale špatně. Jde o velikost obrazu - čím větší, tím lepší. Ale takhle: i kdyby to (eD) na LCD projektoru nechodilo, mám program jménem Stereoscopic Player, který dokáže za chodu převádět 3D obraz pro závěrkové brýle v libovolném formátu na jakýkoliv jiný formát, včetně Red-Cyan. Jinými slovy: pokud nebude fungovat 3D Plus+eD brýle na LCD projektoru, stačí o trochu lepší počítač, a měl by fungovat alespoň 3D Plus+SP+RC brýle (na LCD). Sice to bude mít horší obraz (nepravé barvy), ale také to bude o dost levnější (i když bych samozřejmě bral, aby fungovala ta první varianta). Asi to nejdéle do roka opravdu zkusím. Nicméně to bude chtít "nový" počítač (to ale nevadí, stejně potřebuji nějaký store-server s 200 GB diskem, kam bych si ukládal svá datová CD - už toho je na 50 GB a nerad bych o ty data přišel).

    Tak už jsem se dočetl důvod, proč by teoreticky E-D (závěrkové brýle, polarizačních se to netýká) neměly fungovat s LCD. Jedná se o zbytkové světlo na LCD čipu. Některé čipy jsou prý pomalé (a nejde o frekvenci v Hz), takže zobrazený snímek je vidět ještě chvíli poté, co už měl zmizet. To vytváří duchy. Některé LCD projektory to dělají, některé ne. Ale tato informace pochází z doby, kdy LCD projektory měly 60 Hz (rok 2003). Takže by asi spíše bylo důležité zjistit, zda TW-10 má obnovovací schopnost pod 16 ms (a 85 Hz by mělo znamenat 11.76 ms). Našel jsem si jednu německou recenzi (Altavista přeložila do angličtiny). Prý ta legrace obsahuje dokonce 3 LCD čipy! To jsem dodnes nevěděl :-) A že by se pomocí lamel na předku projektoru měl nastavit směr proudícího vzduchu, aby se neklepal obraz. No, to jsem se tedy dozvěděl fakt brzy :-). Zobrazovaná část je pouze 84% toho, co posílá DVD, což je škoda (a to nepočítáme ztrátu asi 100 řádků kvůli malému čipu). Sice jsem se toho moc nedozvěděl, ale očividně některé parametry týkající se tohoto "světla" má tento typ dobrý. Jinak má prý projektor problémy s de-prokládáním DVD, ale jestli to má efekt na 3D, to fakt netuším. Jinak má projektor nativní rozlišení 1.76:1, nikoliv 1.66:1 (na počítači by to asi chtělo PowerStrip, aby se dalo nastavit přesné rozlišení, jaké má projektor). Ale jak jsem říkal, chvíli počkáme a pak uvidíme... (v to doufám, že "něco" uvidím"). Teď jsme se totiž zkoušeli dívat na anaglyfové obrázky na TV, které jsou focené (tj. nic nevystupuje z TV), a nebylo to nic moc (doufám, že něco podobného nebude dělat ten 3D Plus - přinejmenším to určitě alespoň nebude rozmazané a do ruda :-D). Ale pak jsme to zkusili na počítači při 100 Hz (800x600), a to bylo jak z jiného světa. Nic rozmazané, žádní duchové, prostě super 3D obraz. Takže TV sama o sobě je na tyto věci zcela nevhodná! Snad alespoň LCD na 85 Hz bude.