Bonusy na kolekci 9 DVD od Vetřelců:
V tomto krátkém přehledu se pokusím popsat, co najdete v bonusech 4 dílů Vetřelců v balíku DVD. Seznam jsem přinesl minule, takže teď jen rozšířím to, co tam nebylo a na co jsem si vzpomněl, popř. to, co mne zaujalo. Všechny bonusy jsou pouze v anglickém jazyce, a můžete si k nim zapnout spoustu titulků, ovšem češtinu zde nehledejte. Disky jsou tedy vhodné pouze pro ty, kteří ovládají např. angličtinu. Tu jsem si zvolil i já. Titulky se drží 95% všeho, co se řekne, jen občas něco vynechají. A to platí jak pro samotné bonusy, tak i pro různé scény z filmu. Obraz je celkem dobrý, ale hlasitost zvuku je dost tichá a na mém kinu jsem to musel točit na 17-20 (záleží na tom, kdo tam zrovna hrál). Naopak třeba ve vystřižených scénách se občas stalo, že postava mluvila potichu, pak položila hrnek na stůl, ale to byla rána jak z děla!
Bonusy pro první díl trvají myslím něco okolo 3 hodin. Jediný problém jsem měl u galerií, neboť se mi nepodařilo žádnou z nich spustit. Možná, že byly určeny jen pro DVD-ROM (tedy počítače), každpádně jsem se vždy dostal jen do úvodní nápovědy, kde jediná položka byl návrat do vyššího menu. Ve většině bonusů se jen mluví, zajímavé jsou hlavně ty, kde se už mluví o tom, jak se dělal Vetřelec (možná se i trochu zasmějete) nebo loď Nostromo (celkem velký model). Nám se nejvíce líbila ta scéna, kdy se točilo "zrození" vetřelce. Sice je dost krvavá, ale máte možnost si ji pustit ze třech různých kamer bez sestřihu, takže uvidíte i to, že se jim nepovedlo vetřelce dostat skrze tričko. V bonusech je na chvíli vidět i ten, kdo ho ovládal, jak si v mezičase dává kafíčko a koblihu. A pak je tu asi 7 vystřižených scén. Jo, a už jsem přišel, jak na ty fotky. Na rozdíl např. od Disneye nemačkáte šipku vpravo, ale tlačítko Skip (je to tam i napsané) pro přeskočení kapitoly.
Pro druhý díl je těch bonusů myslím o trochu více, i když zde nejsou vystřižené scény. Užijete si ale hodně postřehů z natáčení. Kdo rozumíte i anglicky, tak se občas pobavíte. Mě se nejvíce líbily dokumenty, kde byly informace, jak se točily scény s vetřelčí královnou. Jak jednoduše udělané a přitom tak efektní. Anebo malá Newt. Věděli jste, že když se dívala na první díl, tak se neustále smála, nebo že se autorům nepovedlo její herečku nikdy vystrašit? Až při premiéře u té scény s prvními FaceHuggery, ve které vůbec nehrála. Také bylo zajímavé, jak se vlastně točily ony scény v podzemí, že ten APC "tank" bylo vlastně vozidlo na tahání Boingů 747 a že při jedné scéně sešrotovalo kameru, za kterou naštěstí nikdo nestál. Celkem se mi to líbilo. Druhý díl je perfektní a má navíc i dobré bonusy. To se musí nechat...
Ve třetím dílu toho celkem moc není. Docela zajímavé bylo povídání o dřevěné planetě a jejich obyvatelích, kteří sem utekli před technikou. Pobavil nás ten chlap, co hrál vetřelce, jak tam běhal v kostýmu (a měl až 8 různých hlav). Nebo pes, který měl původně hrát malého vetřelce. Dozvíte se, že z filmu bylo vyhozena spousta scén (ty se pak ale objevily v té nové verzi). Zajímavé také bylo nové použití loutek vetřelce před modrým pozadím pro scény, kde by asi člověka použít nešlo. Stále to nebyl počítač, ale i tak to vypadalo dost divně. Počítač zde ale poprvé použit byl a to na ty praskliny na vetřelčí hlavě při závěrečném souboji nad olovem ve spršce vody. Film má tu zvláštnost, že byl natočen kompletně bez scénáře. A jedna perlička: než aby dal producent herečce Sigurney $40 tisíc za znovuoholení hlavy po 6 měsíční pauze, tak jí raději udělali za 16 tisíc dolarů paruku. V bonusech se dost mumlalo (jeden je zajímavý tím, že obsahuje až 6 úhlů kamery! Je to věc, která se měla používat pro samotné filmy (např. Disney by je užil při překladu nápisů: proč na VHS jsou textury na zdech přeložené a na DVD máte jen titulky SubTitles?)), takže zatímco si normální české filmy pouštím na 11-12, anglické bez titulků na 14-17, s titulky na 12-15, tak tento film jsem musel honit na 20-21 (jediná výjimka je film MLP, kde to bylo nutné dávat až na 27 z 50!). I jako Američan bych ocenil titulky, protože dost často jsem nebyl schopen pochytit, co daná osoba říkala (navíc titulky nečtou všechno)! Film byl v USA navíc méně oblíbený než ve zbytku světa. Matku sice moc ne, ale mne už to (bonusy) začíná docela nudit :-), protože se tam dost často omílá jedno a totéž. Smrt hlavní hrdinky nebyl nápad studia. Ripleyová zemřela, protože už Sigurney nechtěla točit další díly...
Jediný disk (4.díl), na jehož sledování Vám stačí hlasitost cca. na 14. Dozvíte se např. to, že se Sigurney scénář líbil, ale studio už nechtělo nic točit, takže si to tvůrci prosadili sami. Že režisér byl Francouz. Pak je tu docela zajímavá, celkem už i vtipná, ale dost nechutná scéna o natáčení s figurínami. Nechápu, proč zrovna tento jediný disk je povolen už od 15 let, zatímco ostatní od 18. Následuje dost nudná scéna s Ripleyovou v obalu, a pak nejdelší bonus (cca. 35 minut) o natáčení podvodní scény. Zjistíte, že se např. do vody lilo mléko, takže herci nic neviděli, také díky chlóru, občas se chytla nějaká ta infekce. Dále, že se Sigurney vůbec do vody nechtělo, a také Widona musela překonávat fóbii z dětství, kdy se málem ve 12 letech utopila. Pak je tu ta scéna, jak dala Ripleyová koš. Sigurney odmítla efekty, takže ho dala opravdu sama! Ten novorozený vetřelec vypadá bez obalu skoro jako Terminátor. Následuje chybička ve fontu, kdy namísto jednoho písmene je čtvereček. A pak je tu něco o hudbě. Líbily se mi hlavně ty super neobvyklé hudební nástroje. To by jeden nevěřil, jak to může hrát. A předposlední bonus se věnuje tomu, jak se dělali samotní vetřelci. Stále je ještě hráli lidé v oblecích, a stále se používali mechanické loutky, ale sem tam se už objevil i vetřelec čistě dělaný na počítači. Celkem to zabere asi tak 5 hodin. Stále si ale myslím, že nejzábavnější byly bonusy ke druhému dílu.
Na posledním disku se vyskytuje jeden super dlouhý bonus (přes 1 hodinu v jedné kapitole!) o prvním dílu, poté asi 5 bonusů k různým filmům (druhý a čtvrtý nemají prakticky nic), které trvají rozumných 5-25 minut (průměrně 15, byl tam i jeden 2 minutový). Hlasitost Vám stačí na 12 a rozumět tomu celkem jde, až na pár bonusů, které jsou snad ještě z TV/VHS, mají hroznou kvalitu obrazu. Celkem mne zaujal bonus o sbírce jednoho fanouška, kterému studio dalo všechny rekvizity. Na disku je hlavně hromada trailerů, ukázek a TV spotů (průměrně 6 na film). A pak jsou zde bonusy z laser disků, ale zde se jedná jen o desítky statických stránek textu. Hlavně se zde jen mluví a je to celkem nuda.
A to je všechno. "Trpěli" jsem při tom s matkou spolu. Já, abych si užil své peníze a abych Vám sdělil, co tam najdete, ona aby si zvykla na anglický jazyk, který se jí snažím naučit (ale pro případ ještě všechny moje čistě anglické filmy později otitulkuji - program jsem si na to už udělal, titulky budou (neříkám, že hned, možná ani za měsíce, spíše za roky, ale budou)). Posuďte sami, zda Vám za to stojí.