Bílé spotřebiče v domácnosti (myčka+pračka):

    Tyto spotřebiče byly vybírány hlavně pro své malé rozměry, a v neposlední řadě také ceně. Život bez nich nebude stát za nic, protože jen mytím nádobí strávíte až 1.5 hodiny denně. Spotřebiče máme už pár měsíců (pračka) až týdnů (myčka) vyzkoušené, takže snad se o nich také něco dozvíte. Nevím, jestli jsem recenzoval i mikrovlnku, což je také velmi potřebná věc, ale beztak ano, a stejně je už zastaralá (i když, co se tady vlastně vymyslelo nového v té kategorii do 1.200 Kč? Tehdy ještě do 3.000 Kč.. asi nic).

Stolní myčka Haier WQP4-1A:

---------------------------

    Je to nejlevnější stolní myčka, a myčka jako taková vůbec. Její cena byla 5.400 Kč (dá se sehnat ale i o pár set dráž, záleží na obchodu). Vejdou se do ní 4 sady nádobí, tj. asi 32 předmětů. Ale při troše snahy se tam toho vecpá mnohem více. Váží 19 kg a její rozměry jsou 44x52x54 cm, takže se vejde na kuchyňskou linku. Spotřeba vody je 16l a elektřiny asi max. 1250W. Ovládá se 3 tlačítky, a zobrazuje pomocí 4 diod. Bliká to, co se zrovna dělá. Myčku jednoduše zapnete, a stiskem příslušného tlačítka zvolíte program. Pokud chcete bez sušení, stiskněte ho dvakrát po sobě. Máte vždy ještě 5 vteřin na změnu volby. Normální mytí trvá 42 minut, intenzivní 53 minut, extra oplach jen 26 minut. Sušení v průměru asi 6-10 minut, a jelikož se dá vypnout, zkrátí se o tuto dobu přibližně program (zase se ale různě mohou prodloužit dva oplachy, takže viz. manuál, který je ovšem pouze v angličtině). Myčka má pojistky proti otevření dveří. Po skončení mytí 5x pípne a pak se celá vypne. Hadice pro výpusť smí mít max. převýšení 10 cm, jinak myčka nevypustí vodu. Co se týče kvality mytí, je to rozhodně lepší než ruční, i když to trvá o trochu déle (ale můžete dělat něco jiného). Myčka dělá průměrný hluk. Po otevření se musí čekat asi 5 minut na úplné vyschnutí nádobí. Nádobí se dává na mřížkovaný vozíček se třemi kolečky. Tablety na mytí je možné házet na dno. Mřížku je potřeba čistit opláchnutím po každém mytí (dá se snadno vyndat). Dávejte pozor, aby Vám nepropadl příbor a nezastavil vrtuli. Jinak zatím celková spokojenost.

Automatická pračka Beko WML 15100 P:

------------------------------------

    Cena byla tuším okolo 7.000 Kč. Jsou i levnější pračky, ale prostě zrovna v době, kdy se nám rozbila stará, už levnější neměli a tato byla zrovna i nejmenší z těch aktuálně nabízených. Je s bočním plněním, což se dá v nouzi využít i jako televize (je to rozhodně zábavnější, než koukat na to, co nám je nabízeno). Obsluhuje se pomocí 4 tlačítek, 1 vypínače a 2 otočných voličů (program a otáčky). Otáčky je možné nastavit až 1000 za minutu, ovšem matka se toho bojí (prý to připomíná start letadla Boing), takže jede na 600-400, i když pračka sama má u určitých programů omezení (zkoušel jsem ji v pohodě na 800). Programy jsou standardní, tedy: ruční praní, bavlna, vlna, jemné a syntetika. Zátěž od 1 přes 2.5 po 5 kg, doba praní 14-180 minut, a spotřeba 15-60l. Nejpoužívanější programy jsou u nás Mini 30 (0.16kWh 2.5 kg 30l) a bavlna 90 (5 kg, 155 min. 45l 1.7 kWh). U bavlny by to chtělo napouštět více vody (ale s tím jako uživatel nic nenaděláte. Asi špatný program). Nicméně i tak pračka vypere. Od starších modelů se liší tím, že ždíme nejen po posledním máchání, ale také i po praní a mezi mácháním, čímž z vody zmizí prášek (nechápu, že to ty starší pračky neuměly). Dále je tu dětská pojistka, pauza a reset programu. Indikace předvoleb znázorňuje jednak, co máte zvoleno (předpírka, extra máchání, nevypouštět), ale také, kde se zrovna pračka nachází. Po zapnutí vypínačem si zvolíte program a dáte START. Po skončení stačí pračku vypnout vypínačem. Je to odlišné od pračky za 11.000 Kč, co si nechala koupit moje babička, která má nejen plynulou regulaci otáček, vícero máchání, tišší provoz při max.ždímání, ale také jednodušší ovládání (zapnete kolečkem přímo na daný program a dáte START. Po skončení ji vypnete kolečkem do OFF). V obou případech je vhodné na volič otáček nesahat (nechat ho když ne na maximu, tak na 800). Zatím nic, na co by bylo nutné si stěžovat (snad jen ta délka programu - stará pračka během ní "vyprala" 3x - ale to je dneska asi normální).