Externí disk WD MY BOOK ESSENTIAL 250 GB a obnova dat z CD:

    Vzhledem k tomu, že pálená CD-R moc dlouho nevydrží (prý 10-40 let), začal jsem uvažovat o tom, že bych si všechna svá data, která jsem za 7 let tvořil a zálohoval na CD, raději uložil na disk. Ale nějak jsem se k tomu neměl. Pak jsem měl ale pár dat i na DVD-R a ty už vydrží mnohem méně (prý někdy jen 2 roky). To už by za to stálo. Když jsem to spočítal, tak bych potřeboval asi 80 GB. Ale pak jsem na to zapomněl.

    Až jednoho dne po mě můj "kamarád" (osobu, kterou znáte z chatu) chtěl nějaké seznamy. Protože jsem je měl roztroušené po různých CD, začal jsem je dávat dohromady. U posledních dvou jsem ale objevil nemilé překvapení. Disk, na kterém byly, byl 2 roky starý (některé z nich byly i na 7 let starých a vše OK), byl snad z 50% poškozený. Nebyl poškrábaný, normálně šel načíst, některá data šla i zkopírovat, ale jiná ne. No, to člověka naštve. A to jsem to četl na vypalovačce, která to CD dělala. Prostě jen asi 30 vteřin četla a pak se zasekla. Zkusil jsem ho dát do jiné CD-ROM, ale ta mi po 2 vteřinách řekla, že soubor nejde přečíst. Jediný, kdo mi trochu pomohl, byla stará DVD-ROM, která dokázala přečíst cca. 400 MB v pořádku a ten zbytek se alespoň snažila (tj. sice některé soubory přeskočila, a vůbec četla 1 soubor i pár minut, ale nějaká data zachránila, i když to ve většině případů byly nesmysly promíchané s tím, co jsem potřeboval - lepší něco než nic). Řekl jsem si, jestli by nějaká novější mechanika neuměla opravu lépe. Linux v práci s posledním modelem DVD-RW při každé chybě přestal kopírovat, takže jsem z toho nedostal nic. Vypalovačka v práci - stejný výsledek jako ta moje.

    Tak jsem se díval na společnosti, které zachraňují data. Našel jsem třeba tuto: http://www.zachranadat.cz, ale dávat několik tisíc za CD se mi moc nechtělo. Důležité bylo mé zjištění, že min. 1/2 disku šla přečíst, tak jsem to hned zkopíroval a ta ostatní data zase až tak moc nebolí (pár jednotek pro FP, které jsem stejně nepoužíval; několik písniček MP3 od Oldy, které třeba ještě má; pár fotek, které jsem už stejně nechtěl, Legacy Doom a instalátor FP 1.0 jsou už zastaralé, seznamy kazet jsem obnovil ze scaneru z natištěných papírů, nějaká data z mé maturity mám snad na Engine nebo Internetu; sestřiny práce na SŠ už stejně nebudou potřeba, pár e-mailů, které jsem už stejně dávno přebral); Oldovy zdrojáky, které mám na svých WWW; replaye z NFS3, které má snad ještě Olda). Zkrátka jsem měl takové štěstí v neštěstí. Ale s tím jsem se nehodlal smířit. Našel jsem si na Internetu program ISOBuster, který by měl údajně obnovit zničená CD. Fungoval mi jen v práci pod XP, tak jsem ho na to CD pustil a zadal, aby ignoroval všechny nečitelné soubory po 1. pokusu. Uvidíme, co vykoumá (trvá mu to totiž dost dlouho). Ale zatím, co jsem se tak díval, bere se 100% úspěšností i ty soubory, které jiné mechaniky nepřečetly vůbec (ať už TXT, DOC nebo PCX)! To jsem fakt rád! Doufám, že takto nejsou poškozena i ostatní CD, ale je alespoň vidět, že by se snad v nouzi opravit dala. Prý by měl stačit i Clone CD.

    Nicméně štěstí se nemá pokoušet, a tak jsem si za necelé 3.000 Kč včetně daně a autorského poplatku (70 Kč) koupil externí USB 2.0 disk s externím napájením (rychlost 7.200 otáček/min., 8 MB cache) s kapacitou 250 GB (byl třetí nejlevnější a když okolo jsou samé 40 nebo 80 GB, no nekupte to, kvůli pár stovkám, navíc 40 GB už mám a totálně to nestačí). Externí proto, jelikož už jsou už všechny IDE šňůry zabrané. Vypadá to jako nějaký stojatý modem, ale o vzhled mi ani tak nejde, jde hlavně o funkčnost. Doufám, že pevný disk vydrží mnohonásobně déle bez chyb, než nějaké CD (to jsou už na úrovni disket, nebo co? I u nich mám svůj balíček 3.5", které používám týdně už pár let a bez chyb!). Přitom jsem zkoušel číst i CD stejné značky, a ty byly v pořádku, ať už mladší, nebo starší. Počkáme, až HDD přijde a pak začne zuřivá záloha!

    Přišel hned druhý týden v pondělí. Zabalený jako mimino. Přiložen byl disk v pevné krabičce, napájecí zdroj, dva napájecí kabely a USB kabel (jinak je to ten k tiskárnám). A samozřejmě krátký manuál. Sice tam není čeština, ale máte 30 denní podporu zdarma. Celé je to koncipováno tak, aby pevný disk stál jako kniha v knihovně. Divné. Pevný disk je formátovaný na FAT32 a údajně by měly být potíže s oblastmi >32 GB (nevím jak u WD, ale u nás v práci normálka na 90 GB a výše). Líbí se mi také návod: "disk se vypne spolu s pevným počítačem. Pokud ne, klikněte ve Windows na...". Disk se dá HW uzamknout. Podle návodu to vypadá, jako kdyby ho mohl ovládat i totální blbec. Tak uvidíme. Nebýt faktury, ani bych nevěděl, kolik GB jsem si vlastně objednal (vlastně, ještě to je na kartónové krabičce). Ovladače pro Windows 98 tam nejsou (ani žádné CD), takže jsem si je raději stáhl z http://support.wdc.com (External, My Book Essential Edition, Download, Windows 98SE driver).

    Rozbalíte ZIP soubor s ovladači a nainstalujete EXE soubor. Disk by měl být odpojený. Pak musíte počítač restartovat, jinak se to po připojení nenainstaluje správně! Ve Windows XP by to snad mělo být jednodušší. Disk se objeví až za optickými mechanikami, takže alespoň nebude měnit písmena. Funguje i po připojení přes starší rozhraní USB, ale zřejmě by to chtělo něco rychlejšího. Některé otevření disku (tj. při výpisu seznamu adresářů a souborů) ve Windows trvá asi 20 vteřin (!!!). Nevadilo by to, pokud by se s tím nezasekával celý program, který tyto operace provádí (např. WC, i když se kopíruje na pozadí)! Na některé aplikace to má vliv, na jiné nemá. Tyto časové prodlevy se objevují nepravidelně (a nejsou tak hrozné), zřejmě jde o důsledek pomalého USB (ale jen při zápisu). Přitom kopírování samotných dat je celkem rychlé (asi 3.5 MB/s přes starší USB). Toto se naštěstí neděje pořád (kopírování menších souborů to dělá méně často). Na disku jsou již nějaké ty prográmky na správu disku (Acrobat, Google a Western Digital). Každopádně Windows 98 vidí 232.7 GB volné kapacity. Jen doufám, že se nijak neprojeví problémy se zápisem nad >137 GB (snad tolik dat mít nebudu). Údajně s tím mají problémy jen ScanDisk a Degrag. Navíc je chyba případně v ovladačích Generic (je potřeba 48 bitové LBA). Ten je i pro Windows 98. Disk je skutečně zapnutý jen tehdy, když do něj jde přes USB proud (a po určité době také přechází do režimu spánku). Takže, toto je v pořádku a jde se zálohovat, zálohovat a zálohovat! Zatím jsem tam dal 90 GB (další 4 CD plné starých her se z 30-50% odporoučely, ale na ty stejně jen padal prach a Internet je jich plný)...