Dodatek k převodu firmy pod Linux:

    Jistě si pamatujete na můj velice obsáhlý seriál, jak instalovat Linux domů (2 díly) a jak kompletně předělat papírovou firmu na elektronickou (3 díly). Tak tady mám ještě posledních pár dodatků, které se objevily během dalších měsíců...

    V práci jsem mimochodem předělal síť tak, aby zkolabování serveru nenarušilo fungování internetu a sítě jako takové (teď, když byl server mezi Switchem se stanicemi a ADSL modemem, navíc jako brána, tak jeho zamrznutí vlastně odstavilo internet, a navíc i normální komunikaci stanice-stanice). Jednoduše jsem modem tvrdě restartoval (aby si smazal nastavení, protože se mi ho nepodařilo připojit ke stanicím), a pak jsem mezi něj a Switch dal další switch (oba switche jsem propojil stejným TP kabelem PC-switch, kterým byl připojen server; modem samotný je připojen také stejným kabelem). Stanice jsem překonfiguroval z pevných IP a DNS adres na "zjistit z DHCP serveru" a "zakázat DNS", a po této úpravě je tedy server odstaven. Server dostal také stejný kabel do switche (tentokrát už jen přes jednu síťovou kartu - tu rychlejší, aby nezdržoval) a trochu jsem upravil IPTABLES (více méně jen všechno na ETH0, IP adresa je jako jediná pevná a je mimo rozsah dynamických IP adres z ADSL modemu - ještě si budu muset pohrát s pravidlem FORWARD, nejlepší bude ho asi celé smazat), kde jsem hlavně smazal maškarádu. Na modemu jsem nastavil RDS (přesměrování z veřejné adresy na lokální IP serveru), povolení vstupu pro WWW, a vstup s výstupem pro můj databázový systém.

    To celé mi zabralo cca. 3 hodiny (což není tak moc), ale hlavně to má dvě výhody: celá síť je teď rychlejší, a v případě výpadku serveru sice nepůjdou naše WWW stránky a databázový systém (plus kamery a další podpůrné vedlejší, nedůležité záležitosti), ale půjde internet (velmi důležité) a hlavně síť, takže se dá nouzově nahradit databázový systém (posílání dat) po lokální síti pro dílenské stanice. Na modemu jsem musel nastavit také správně výstup pro port 80 (nejen pro Private). Na serveru zůstala pevná adresa s bránou modemu, ale musel jsem kompletně zlikvidovat IPTABLES (všude je ACCEPT) a raději i druhou síťovou kartu. Teď už ale lépe fungují Okolní počítače. Z ničeho nic mi také přestalo fungovat připojování na Linux a obráceně. Počítače vidím, ale připojit se nemohu, a když už, tak jen pro čtení. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si udělal adresář v Rootu (kde ho nebudou ovlivňovat práva vyšších adresářů), který má právo pro zápis všem, Guest a Nobody účty. Tam už se Windows dostanou... Obsluha serveru je také snažší (už mi stačí jen příkaz CP pro posílání mezi sdíleným adresářem a nemusím jet přes GUI).

    Když jsem chtěl nahradit ten mikropočítač, napadlo mne koupit nějaký PC terminál (prostě malé PC, s LCD obrazovkou pár palců a pár tlačítky, s TCP/IP komunikátorem, pro který bych mohl napsat nějaký SW), jenže žádné takové zařízení se u nás neprodává (a když už, stojí buď 30.000,- Kč, a nebo 13.000 Kč, ale pak to ještě vyžaduje nějaký další počítač a něm SW za dalších X tisíc). Tak mne napadlo využít starý PC, co máme ve firmě (stačila by klidně i 286) někde pohozený ve skladu. Stačit mu bude jen klávesnice a bedna (s odpojenými všemi nepotřebnými obvody a v BIOSu s max.úsporným nastavením ACPI). Vlastně ani HDD nebude potřeba (ale je tam). Poběží na něm můj DOSový program, který bude neustále číst klávesnici, na kterou se budou logovat příchozí a odchozí, a bude jim informace sdělovat přes 3 LED diody (tady by se hodila 4 diodová, ta 4 je vlastně informace o tom, že PC funguje). A přes sériový kabel bude komunikovat s Linux serverem (dokonce i kabel jsem na to našel). Na vše mu stačí INT funkce DOSu (abych se nemusel tolik přetěžovat s programováním). A přes paralelní port (8 výstupů a 5 vstupů) můžu řídit i zabezpečení objektu (alarm). A nebude nás to stát skoro nic (jen LPT konektor a pár drátů).

    Jen bych nevěřil, kolik práce dá objednat sériový kabel (laplink) na zakázku (přitom, kdybych šel pro normální 1.6 metrů dlouhý, tak před 4 roky se se mnou nikdo o tom vůbec nebavil, něco mi v obchodě za 200 Kč prodali a ono to na Dooma fungovalo). Škoda sice toho mikropočítače a programátoru za 1000 Kč, ale určitě menší, než když máme na skladě tonery za 2.500 Kč k tiskárně za 1000 Kč, která těsně před jejich nakoupením definitině po 2 letech odešla a jediná další, která je podporuje (bacha na HP!) stojí přes 5.000 Kč!