Virtual FX 3D Converter (převodník):

    Stále jsem si říkal: mám nebo nemám? 50% recenzí to chválí, zbytek neví či je spíše záporných, v ČR skoro žádné zkušenosti. Ale, když se to prodává, tak to alespoň nějak fungovat musí a za 2.300 Kč to není tak moc drahé (další brýle se dají dokoupit za méně než 800 Kč, ale musíte si je vzít z USA). Objednal jsem a čekal. Po 10 dnech nic, tak jsem se zeptal. Bylo mi řečeno, že je mají skladem a odesílají hned. Tak jsem řekl, že nic a už to jelo. Ještě ten den mi to odeslali s omluvou (tomu říkám péče o zákazníka). Druhý den už se u nás zastavila zásilková služba! Poštovné bylo zdarma.

    Krabici jsem rozbalil a našel další menší krabičku. V ní jsem byly 1 brýle (od 3/4 roku 2007 se prý budou dát přikoupit i tady v ČR), přístroj, adaptér, přívodní kabel a 2 trojžilové cinch video kabely, dálkové ovládání a baterii do něj. V brýlých už baterie byla. Je tam i český návod a různé postřehy s radami. Připojil jsem jednotku mezi DVD Sony a TV Mascom (72 cm, stará asi 8 let) a zkusil jsem DVD s filmem Aliens. 3D obraz je vidět, i když je film zastavený (zajímavé). 10% scén nebylo vůbec 3D (alespoň podle mne, ale hned první scéna, kterou jsem nahodil, 3D byla, takže nejde o to si "zvyknout" jako u anaglyfu, kdy to chvíli trvá). 60% dalších je 3D tak, že lidé a vůbec všechno, co je v popředí (např. první jídlo na lodi, první pohled na Sullaco při jeho průletu), je prostorové tak akorát (např. Ripleyová na Sullacu při snídani, když má před sebou ruku, tak ta je 3D). A některé scény (házení světlic pro přistání výsadkového modulu před tím, než se rozmlátí o zem) jsou super 3D, kdy se v popředí mihne nějaká ta skála. Škoda jen, že nic nevystupuje z obrazovky (přitom by nebyl problém (dle mého amatérského názoru) to technicky zpracovat, stačilo by paralaxu deformovat opačným směrem, kdy to, co je teď dál, by bylo ve vzdálenosti 0 a vše ostatní by šlo do mínusu). Na druhou stranu mne fascinuje, že pokud se ve scéně objevilo několik (vzájemně se nepřekrývajících a většinou ani nepohybujících se!) postav najednou, byly všechny správně vzdálenostně umístěné! Sledovat to můžete klidně ze 3 metrů, protože když budete blíž, bude to více blikat (navíc téměř zmizí 3D dojem). Co se týče signálu, jedl jsem při sledování teplou večeři (=skláněl jsem se nad talířem) a synchronizaci jsem neztratil. Brýle se vypnou sami, pokud pár vteřin nezachytí signál. Tlačítko v nich je pouze zapne a to jen tehdy, dostávají-li signál z řídící jednotky. Paralaxu jsem zkoušel 0-50 a nejideálnější bylo zpočátku 25, ke konci sledování asi okolo 10. Těžko říct, proč se mi tak měnil vjem. Teď problémy: pokud byl obraz tmavý, vše bylo perfektní. Jakmile ale šlo i nějaké světlejší místo (planeta, světlomet, nemocnice), už to blikalo až hrůza. To byl ale PAL (naše TV ještě NTSC barevně neumí a DVD Sony ho tam láduje jen, pokud je NTSC i DVD). Při použití brýlí sice obraz mírně ztmavl, ale rozhodně jsem nemusel nic zesvětlovat.

    Ale víte, co se povedlo? Brýle fungují i s mým LCD projektorem Epson TW-10, nebo co to vlastně je. A to jak při PALu, tak i NTSC! Má to ale své problémy. Oproti televizi to tolik nebliká (i když je to vidět), ani při světlých scénách (to je plus). Na druhou stranu musíte dát paralaxu na 0, jinak to někde dělá duchy (popravdě ani moc nevím, k čemu ta paralaxa slouží (asi by měla zvětšovat 3D dojem), neboť ať jsem ji dal jak chtěl, tak 3D dojem byl více méně stále stejný, jen na některých hodnotách zmizeli duchové - ovšem to je závislé scénu od scény, takže univerzální lék není). Toto by byly výhody, ovšem obraz je rozmazaný (pravda, oproti TV je rozmazaný i při normálním sledování i bez tohoto přístroje, který k tomu jistě svou měrou přispívá). To ale může způsobovat kabel (abych mohl zkoušet NTSC, mám to připojené k DVD přehrávači Cyberhome, který NTSC výstup umí nastavit, na rozdíl od Sony, kde není ta volba), který v tomto případě není S-Video, ale jen Cinch (navíc složený ze tří kratších). Menší problém je pak trhání obrazu při plynulých pohybech (stále omílaná Sullaco) z PAL DVD po převodu do NTSC, ale to dělá i bez 3D. Kdyby se podařilo vyřešit to rozmazání (to ale dělá buď zbytkové světlo na LCD čipech nebo kombinace velikosti plochy (150% zoom) a malého rozlišení - můj projektor navíc ořezává asi 100 řádků, které není schopen zobrazit!), tak by to bylo ideál. Oproti televizi to totiž při velkém plátně (cca. 2.5 metru) nejen, že je 3D, ale např. ta loď Sullaco (při prvním záběru, jak prolétá k nám doprava) jakoby vystupuje nad Vámi (pokud jste do svého zorného pole dostali jen plátno a nic okolo něj, to byla teprve paráda - na druhou stranu to nemá na anaglyfové brýle a 3D film Barbie a Pegas)! Nevím ale čím to je, ale čím vícekrát jsem ten záběr viděl, tím méně 3D mi připadal. Díky rozmazanosti ale moc 3D scén není vidět. Na NTSC to samozřejmě blikalo méně než na PALu (asi jsem před chvílí napsal opak, ale mám prostě postupně takovéto dojmy), a dokonce to po pár chvílích zmizelo úplně. To jsem ale zkoušel v ne úplně zatemněné místnosti (na Black Theatre, což je asi 700 lm, jas ani kontrast se nemusí přidávat. Naopak! Pokud dáte jasnější režim, je to rozplyzlé!).

    Co proklamovaná bolest očí? Nevím. Když to blikalo na TV v těch jasnějších scénách, trochu mi to trápilo oči, ale jakmile ta scéna zmizela, zase nic (tj. OK). Seděl jsem u toho asi 2-3 hodiny v kuse (při všech testech), a nemohu říct, že by mne bolela hlava, oči či mi bylo na zvracení. A to jsem měl nejdelší sledování v kuse asi 20 minut. Co animované vs. hrané filmy? Rozhodně hrané! Animované jsou pak rozmazanější. Na projektoru na ně rozhodně zapomeňte, na televizi to není tak špatné a je to celkem i zajímavé. Rozhodně ale platí: čím více různých barev, tím lépe (je to hlavně dáno závěrkovým efektem - osobně mám na TV snížené barvy a kontrast, aby animované filmy nezářily). Např. film Auta je více 3D než Lví král. Mile mne překvapilo, že to funguje na mém projektoru. Opravdu to funguje. A nezávisle na nastavení fáze. Zkoušel jsem také různé programy a rozhodně tam dejte buď Action 1 nebo 2 (ten první je lepší). Music Video nedělá 3D snad vůbec. Jediný trochu větší problém přístroj má (při mém testování): měli byste ho zapnout až poté, co do něj naládujete signál. Přístroj si totiž při prvním zapnutí zjistí, zda to je PAL nebo NTSC a do vypnutí se ho bude držet (pokud ho změníte na DVD přehrávači při zapnutém konvertoru, rozhodíte si úplně obraz i ve 2D módu), resp. nemůžete měnit normu, dokud konvertor nevypnete a zase nezapnete. Navíc musíte mít přístroj zapnutý, i když chcete sledovat jen 2D obraz. Přístroj sám zapne výstup až teprve, co se změní obraz na vstupu (a nebo mu to strašně dlouho trvá). Teď ještě čekám na úplnou tmu, abych vyzkoušel alespoň tu televizi (projektor pak zkusím ještě na cestě od Sony, až koupím ještě jeden S-Video kabílek). Všechno to jsou prkotiny vzhledem k tomu, že přístroj je vlastně hračka za 2000 Kč bez daně. Anglický návod je i na druhé straně placatého ovladače. Brýle působí křehce. Nejsou moc těžké, ale moc dobře na hlavě nesedí. Vidím je, což bych asi moc neměl, nezakrývají mi výhled do stran, což by snad měly/mohly. Je k nim i další pár "držáků na oši" (v jiné velikosti). Trochu mě po nich tlačí nos, ale nic jiného jim asi vytknout už nemohu (jen těžko uvěřit, že za ně v USA chtějí asi $40).

    V noci jsem přístroj zkusil znovu. Hned jsem si vyměnil držáky brýlí, protože mne brýle velice tlačily do nosu. Když jsem dal kratší, bolest hned zmizela. Na blikání PALu nemá tma moc velký vliv, ale na druhou stranu si na to po 15-20 minutách celkem zvyknete. Některé titulky jsou rozmazanější, ale číst se dají (kromě upozornění na začátku DVD). Menu, které generuje DVD přehrávač, je jakoby nalepené na obrazovce (vše ostatní je za ním), ale menu, které generuje konvertor nebo sama TV se jakoby mírně vznáší nad obrazovkou. Animované filmy jsou na TV většinou v pořádku, ale bez výraznějšího 3D efektu (téměř tam není). Baterie v brýlích by měly vydržet 40-50 hodin a pak se dají dokoupit všude možně. Sledoval jsem to v kuse další hodinu a něco, a stále žádné nežádoucí efekty na svém těle nepozoruji. Problém je, že si na 3D obraz brzy zvyknete a pak ho ani nevnímáte :-). Zkoušel jsem i VHS. Ty mají horší obraz a tedy i menší 3D efekt, ale třeba Star Wars III tak nějak jde. Jen rychlá akce tomu nedělá moc dobře (nestíhám to sledovat a 3D efekt se na LCD ztrácí). Pokud obraz zrní (televizní stanice), je to v háji úplně.

    Stejně mi ale nejde do hlavy ten projektor. Buď je to tím, že je obraz moc vysoko, je tam max. lichoběžníková korekce nebo tím, že mám obraz záměrně mírně rozostřený. Protože jsem nesehnal v celém okrese další S-Video kabel (!), zkusil jsem to propojit opět přes Cinch (alespoň jeden S-Video by se k přístroji dodávat mohl). Projektor jsem dal níž, nastavil maximální ostrost obrazu a experimentoval při zastavené světlé scéně u vetřelců. Po asi 2-3 minutách jsem snížil blikání obrazu oproti předchozímu stavu asi na 50%, takže bylo téměř neznatelné! Možná by NTSC pomohlo ještě víc. A až si koupím celistvý stíněný kabel, možná se kvalita o pár % zlepší (na první i druhý pohled jsem ale ve 2D nepoznal rozdíl mezi Cinchem a S-Video). DLP projektor by se asi choval jako TV, takže by nebyl rozmazaný, ale mohl by více blikat (tomu by NTSC více prospělo, zatímco na LCD by měl být PAL výhodnější, protože méně časté změny obrazu dávají krystalům více času se ustálit na správném jasu a tím vytvářet méně duchů - ostatně duchy při paralaxe >10 vytváří i televize, ale jen někdy a nejsou tak patrné. Ale hodnoty přes 25-30 jsou u většiny postav už přehnané a dělají duchy - zdvojení - vždy). Povedlo se mi ale nastavit obraz tak, aby byl ostrý. Oproti TV je sice mírně mázlejší, ale na to nemá konvertor vliv. Vhodné nastavení na LCD 85Hz 848x480 projektoru je toto: Contrast -6, jas -1, tint +12 (max), saturation +5, color LOW, flesh tone +6, sharp +4 (max). Lichoběžníkovou korekci jsem díky nové pozici stáhl na 1/3 původní hodnoty. Stále sice není plátno v úrovni hlavy, ale už se není nutné zaklánět. Všechny 3D efekty zůstaly, duchové nejsou (pokud je paralaxa 0) a loď Sullaco nám krásně přelétá nad hlavou (škoda, že plátno nezabírá celý výhled, takže to kazí dojem, ale ty její dolní kanóny jsou skvělé. Z plátna to sice nevystupuje až před obličej a záleží na vaší fantazii, nicméně je to víc efektní než na televizi, o 2D obrazu ani nemluvě. Jen chybí ta televizní ostrost). Nulová paralaxa má i další výhodu: obraz se při sledování bez brýlí tolik neklepe do stran (téměř vůbec), takže si mohou lidé brýle postupně půjčovat (ať už kvůli nedostatku financí či nevolnosti(?)) a přitom se dívat všichni.

    Závěrem snad jen podotknu, že nechápu nářky lidí, co tvrdí že: nevidí žádný 3D obraz; mají závratě, bolesti hlavy či očí; hrozně jim to bliká; dělá to neústále bez přestání duchy; nejsou schopni přinutit přístroj pracovat; vypadává jim baterie a ztrácejí synchronizaci; nejde jim zprovoznit 3D na LCD projektoru (včetně samotného výrobce!); musí několikrát zjasňovat obraz, aby vůbec něco viděli; či jim to funguje jen do 1 metru od měniče a nesmí být od něj stranou. Věřím tomu, že kdyby někdo použil DLP projektor s NTSC signálem z NTSC filmu na plátno o rozměrech alespoň 4x3 metry se 100% krytím bez zoomu, od kterého byste seděli tak 2-3 metry (a neviděli nic jiného než plátno), mohlo by se to v některých scénách blížit IMAXu - samozřejmě žertuji (i když..); v IMAXu jsem nebyl, ale zažil jsem 4D kino v Disneylandu. Zkuste si ale sehnat jiný 3D systém za tak málo peněz!! Napadlo mne, že kdyby někdo použil tento přístroj, který by vytvářel 3D střídající se obraz, který by si přebrala dělička, pouštějící toto do dvou různě polarizovaných projektorů (buď 3D projektor od eDimensional, pokud dělá to samé, i když o tom pochybuji, nebo 2 nejlevnější DLP projektory za asi 11 tisíc jeden s polarizačními sklíčky) s dvojenou frekvencí 30 Hz každý, a na takto smíchané plátno byste se dívali přes polarizační brýle, mohlo by to odstranit blikání a přidat ostrost (ale asi by to nestálo za ty peníze)!

    Vlastně by to ani nemuselo být nutné. Když to LCD projektor zvládne s tímto převodníkem, dal by se použít ten, co se dodává k PC (a u nás ho prodává firma HighInSky, pokud se nepletu). Ten se připojuje na VGA výstup (projektor musí mít VGA vstup) a tam se dá vytřískat až 85 Hz (v mém případě) oproti 25/30 Hz v TV kvalitě (i když ve 2x tak vyšší frekvenci díky prokládání). A některé lepší projektory (čtěte, že nestojí 11 tisíc, ale 20-25 tisíc, což je ale vzhledem k tomu, že ten můj LCD stál před 2 roky asi 23 tisíc, směšné) mají i 140 Hz (to už jsou ale většinou DLP). Jak krásně by to asi muselo vypadat na nich!!! Jen musíte mít zapnutý počítač a reproduktory připojené k němu (tady ale ještě potřebujete software 3DPlus). Četl jsem názor od kohosi, že 3D obraz produkovaný převodníkem z PC je super, ale ten z FX Convertoru nestojí za nic. Podle toho, co teď vím, si neumím představit, jak dobře to na tom PC musí vypadat! Je jen škoda, že výrobce TV převodníku nezabudoval i možnost, aby výstupem byl anaglyf (odstranilo by se tím blikání za cenu mírného zkomolení barev, a přitom obarvit dva snímky a poté je složit není technicky nijak náročné). Přístroj podporuje zobrazování i filmů, které už ve 3D byly vytvořeny (a možná že u nich skutečně dojde k "vyskočení z plátna", nicméně jsem to nemohl ověřit, neboť žádný takový film nevlastním - v zahraničí se k přístroji dodává několik takových filmů, ale cena je pak také vyšší).

P.S.: Dokonalé pokrytí výhledu diváka plátnem i v malé místnosti může zajistit tzv. zpětná projekce, kdy se plátno dá blízko diváka a projektor na něj bude svítit zezadu.